Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: liderom opozycji grozi do 12 lat więzienia za ekstremizm
Prokuratura Generalna Białorusi poinformowała o wszczęciu spraw karnych wobec liderów opozycji. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności za stworzenie "ekstremistycznej formacji" i antypaństwowy spisek.
Członków i prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, która powstała na fali protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich, oskarża się o ekstremizm oraz o "spisek mający na celu niekonstytucyjne przejęcie władzy państwowej". Wśród oskarżonych jest przebywająca na Litwie była kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska, przebywający w Polsce były dyrektor Teatru Narodowego Pawieł Łatuszka, przetrzymywana w białoruskim areszcie opozycyjna aktywistka Marija Kalesnikowa i inne osoby.
Prokuratura nie uściśliła, ilu dokładnie osobom postawiono zarzuty. Portal internetowy "TUT.by" zwraca uwagę, że do głównego składu Koordynacyjnej Rady należy 60 osób, a do rozszerzonego składu ponad 5,5 tys. ludzi. Tym samym wszyscy oni zostali objęci sprawą karną - ocenia portal internetowy.
Wobec działacza opozycji białoruskiej Mikoły Statkiewicza i administratora opozycyjnego kanału na komunikatorze Telegram Ihara Łosika wysunięto nowe oskarżenia - podał portal Tut.by. Zarzuty dotyczą "przygotowania masowych zamieszek". Łosik ogłosił głodówkę.
Białoruska opozycja zebrała dotychczas nazwiska 312 sędziów, którzy mieli wydać 2846 niesprawiedliwych wyroków. Chodzi o wyroki skazujące uczestników opozycyjnych akcji protestu po wyborach prezydenckich, które odbyły się w sierpniu.
W niemieckim tygodniku "Spiegel" ukazał się wywiad z białoruską opozycjonistką, Maryją Kalesnikawą. Osadzona w areszcie Maryja podyktowała odpowiedzi na pytania gazety swojej prawniczce. "Ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam" - mówi Kalesnikawa.
Na Białorusi zapadają kolejne surowe wyroki sądowe wobec uczestników demonstracji. Największe kary otrzymują ci, oskarżeni o sprzeciwianie się funkcjonariuszom służb specjalnych w czasie protestów.
Parlament Białorusi szykuje się do drugiego czytania ustawy umożliwiającej pozbawiania obywatelstwa za "ekstremizm" – poinformowała w piątek (13.11) przedstawicielka Komisji Praw Człowieka Białoruskiej Izby Reprezentantów Maryja Wasilewicz.
Sąd miejski w Mińsku orzekł w piątek (25.09), że wcześniejsza decyzja sądu rejonowego o aresztowaniu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej była prawomocna – poinformowała agencja Interfax Zachód.