Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: surowe kary dla uczestników demonstracji
Na Białorusi zapadają kolejne surowe wyroki sądowe wobec uczestników demonstracji. Największe kary otrzymują ci, oskarżeni o sprzeciwianie się funkcjonariuszom służb specjalnych w czasie protestów.
Architekt z Mińska Arciom Takarczuk został skazany na 3,5 roku kolonii karnej za "okazanie sprzeciwu" żołnierzowi wojsk wewnętrznych, który uczestniczył w rozpędzaniu opozycyjnej manifestacji.
25-letni mieszkaniec miasta Żłobin usłyszał wyrok 2 lat kolonii poprawczej za napisanie w internecie obraźliwego komentarza pod adresem milicjanta.
W środę 25-letni informatyk Pawieł Mankinienka został skazany na 4 lata pozbawienia wolności za użycie gazu pieprzowego wobec milicjanta, a mieszkaniec Mińska Anton Łakiszyk został uznany winnym napaści na funkcjonariusza OMON-u i skazany na 2 lata kolonii karnej.
Ponadto w sądach stolicy w ciągu ostatnich trzech dni skazano kilkadziesiąt osób na kary grzywny i do 15 dni aresztu za udział w niedozwolonych protestach.
Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" obliczyło, że od pierwszego do 18 listopada na kary aresztu skazano w sumie 1325 osób. Ponad pół tysiąca uczestników opozycyjnych demonstracji zostało ukaranych grzywnami.
Około 5 tys. osób w piątek (20.11) wzięło udział w nabożeństwie żałobnym białoruskiego działacza Ramana Bandarenki, który zmarł w zeszłym tygodniu na skutek pobicia. Gdy go hospitalizowano po przewiezieniu z komendy milicji, był już w ciężkim stanie.
Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.
Przestaje wychodzić w wersji papierowej największa białoruska gazeta opozycyjna. Redakcja nie może znaleźć drukarni i nie może rozpowszechniać gazety poprzez sieć państwowych kiosków.
Poniedziałek 16 listopada to setny dzień protestów na Białorusi. Do akcji przyłączyli się również Białorusini mieszkający w Polsce, których wsparli mieszkańcy Białegostoku.
Białoruś zwraca się do Polski o ekstradycję Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, założycieli kanałów w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live - informuje białoruskie MSZ. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek (16.11) charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.
Podczas niedzielnych (15.11) akcji protestacyjnych na Białorusi zatrzymanych zostało ponad 1100 osób, w tym wielu dziennikarzy - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek centrum praw człowieka Wiasna, aktualizując listę zatrzymanych.