Radio Białystok | Białoruś | Cichanouski w areszcie jeszcze na dwa miesiące
Bałoruski bloger i aktywista Siarhiej Cichanouski, który przebywa od czterech miesięcy w areszcie, spędzi tam kolejne dwa miesiące – poinformowali jego współpracownicy. Cichanouski to mąż byłej kandydatki w wyborach prezydenckich Swiatłany Cichanouskiej.
O przedłużeniu Cichanouskiemu aresztu na kolejne dwa miesiące poinformował we wtorek (29.09) wieczorem kanał Telegram Kraj do życia, administrowany przez jego współpracowników. Według nich decyzja zapadła bez rozprawy sądowej.
Cichanouski został zatrzymany w czasie pikiety wyborczej 29 maja w Grodnie. Władze postawiły mu kilka zarzutów karnych, oskarżając przede wszystkim o organizację działań poważnie naruszających porządek publiczny i rzekomy opór wobec funkcjonariusza milicji. Obrońcy praw człowieka uznają postępowania za motywowane politycznie.
Cichanouski to charyzmatyczny aktywista, który zdobył popularność, prowadząc blog Kraj do życia. Publikował w nim relacje z różnych regionów Białorusi - jego rozmówcy opowiadali mu o swoich problemach.
Władze uniemożliwiły Cichanouskiemu start w wyborach prezydenckich. W związku z tym stosowne dokumenty złożyła jego żona, Swiatłana, stając się wkrótce główną rywalką Alaksandra Łukaszenki. Cichanouski do chwili zatrzymania pełnił funkcję szefa jej sztabu.
Według wielu Białorusinów to Cichanouska była zwyciężczynią wyborów 9 sierpnia, lecz oficjalnie zwycięstwo przyznano Łukaszence z wynikiem 80,1 proc. Na Białorusi nie cichnie od tego czasu protest przeciwko fałszerstwom.
Cichanouski przebywa w areszcie w Żodzinie pod Mińskiem.
Sąd w Mołodecznie skazał na kary trzech lat więzienia dwóch mężczyzn, którzy w czerwcu w czasie akcji solidarności próbowali odbić z rąk milicji zatrzymywanego mężczyznę i wdali się z funkcjonariuszami w przepychankę. O wyrokach informuje centrum Wiasna.
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że podczas spotkania z nią we wtorek (29.09) w Wilnie prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał pomóc w rozmowach z władzami Białorusi i w kwestii uwolnienia więźniów politycznych.
Nazwiska 124 osób zatrzymanych w sobotę podczas (26.09) protestu kobiet w Mińsku udało się ustalić aktywistom Centrum Praw Człowieka Wiasna. Wypuszczono tylko trzy z sześciu zatrzymanych podczas marszu dziennikarek.
Sąd w Mińsku ukarał w piątek (25.09) Ludmiłę Kazak, adwokatkę białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej grzywną za "niepodporządkowanie się funkcjonariuszowi milicji". Prawniczkę wypuszczono z aresztu, gdzie przebywała od czwartku.
Sąd miejski w Mińsku orzekł w piątek (25.09), że wcześniejsza decyzja sądu rejonowego o aresztowaniu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej była prawomocna – poinformowała agencja Interfax Zachód.
Tak zwana inauguracja Alaksandra Łukaszenki to farsa, w rzeczywistości Łukaszenka po prostu przeszedł na emeryturę - oświadczyła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że jest jedynym liderem wybranym przez białoruski naród.