Radio Białystok | Białoruś | Premier: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy dla Białorusi i bezwizowy ruch dla jej obywateli
Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich, a także pakiet gospodarczy dla Białorusi, który będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawicki w piątek (11.09) w Lublinie po spotkaniu premierów V4.
Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich i pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość; Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach, jakie chce priorytety realizować. Ten pakiet będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej
- mówił premier Morawiecki na konferencji prasowej z szefami rządów Czech, Słowacji i Węgier.
Premier: apelujemy o uwolnienie więźniów politycznych
Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla narodu białoruskiego zaproponować ofertę gospodarczą - powiedział po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, tak żeby naród białoruski mógł sam suwerennie zdecydować o swoim losie, o swoje przyszłości - powiedział premier.
- Potępiamy również w całej rozciągłości wszelkie represje, które mają miejsce, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących. W szczególności również apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych - dodał szef polskiego rządu.
Dla narodu, społeczeństwa białoruskiego chcemy zaproponować ofertę gospodarczą, ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość (...). To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna
- dodał Morawiecki.
Premier Słowacji: W relacjach z Białorusią to Polska odgrywa rolę lidera w V4
W relacjach z Białorusią w obecnej sytuacji to Polska odgrywa rolę lidera w V4 - powiedział po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Słowacji Mateusz Igor Matovicz. Podziękował też Polakom, w rocznicę powstania "Solidarności", za to, że pokazali jak zwalczyć komunizm.
Matovicz ocenił po spotkaniu, że Grupa V4 odgrywa "niezwykle ważną rolę i w niektórych tematach może być liderem".
Nikt nie wątpi, że w przypadku Białorusi to Polska odgrywa rolę lidera - ocenił premier Słowacji.
Orban: Węgry wspierają polskie podejście do kwestii Białorusi
Węgry wspierają polskie podejście i działania wobec kryzysu na Białorusi - oświadczył po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Węgier Viktor Orban. Cieszy nas to, że premier Mateusz Morawiecki przedłożył propozycję dla Białorusi - ocenił.
Orban oświadczył, że Węgry wspierają polskie podejście i działania wobec kryzysu na Białorusi.
Cieszy nas to, że pan premier (polski Mateusz Morawiecki) przedłożył propozycję dla Białorusi. To jest propozycja, która obejmuje propozycję strategiczną dla Białorusi. Prawa człowieka i demokracja są ważnymi rzeczami, ale potrzebujemy jeszcze strategicznego podejścia i uważam, że polska propozycja idzie właśnie w tym kierunku. Mamy tu propozycję strategicznej współpracy z filarem gospodarczym - podkreślał Orban.
Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się również "zbudować filar obronny lub wojskowy".
Sądzę, że trzeba poczekać do Rady Europejskiej, bo kwestie bezpieczeństwa czy obronności wykraczają poza mandat samego V4
- zwrócił uwagę szef węgierskiego rządu.
Premier Czech: temat Białorusi powinien pojawić się w programie obrad kolejnej Rady Europejskiej
Bardzo ważne jest, żeby temat Białorusi pojawił się w programie obrad kolejnej Rady Europejskiej, bo istotne jest to, by Białorusini zdecydowali o przyszłości swojego kraju - powiedział premier Czech Andrej Babisz po spotkaniu premierów V4 w Lublinie.
Premier Czech podkreślił, że to premier Mateusz Morawiecki był pierwszą osobą, która zwróciła się do Rady Europejskiej o zorganizowanie specjalnego szczytu i wspólnie z krajami bałtyckimi ten wniosek złożył.
Poparłem tę inicjatywę, to było 14 sierpnia, wtedy przyłączyłem się do tej inicjatywy. Rozmawialiśmy o tym, rozmawialiśmy z panią kanclerz Angelą Merkel, z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, ja również rozmawiałem w tej sprawie z premierem Victorem Orbanem
- powiedział Babisz.
Podkreślił, że na początku szef Rady Europejskiej Charles Michel wcale nie chciał zorganizować tej rady w terminie, w którym się odbyła.
Wtedy mówił o końcówce września, ale nam się udało i 19 sierpnia odbyła się w formie wideokonferencji Rada Europejska. To był wyraźny sygnał dla świata, że potępiamy przemoc, że chcemy by polityczni więźniowie zostali uwolnieni. Mówiliśmy również o sankcjach, mówiliśmy także o tym, że nie uznajemy wyniku wyborów, dlatego, że wybory powinny wolne i równe
- mówił premier Czech.