Radio Białystok | Białoruś | Szef MSZ: Polska przyjęła już sto kilkadziesiąt osób, które były np. ofiarami tortur na Białorusi
Przyjęliśmy w Polsce już sto kilkadziesiąt osób, które były ofiarami na Białorusi - tortur, pobić, wymagali diagnostyki, leczenia, rekonwalescencji - poinformował w czwartek (10.09) minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Szef MSZ pytany w czwarte (10.09) na antenie TVP Info, jaki był odzew na pierwszy plan dla Białorusi, zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, powiedział: "Odsłuch jest taki, że rzeczywiście przyjęliśmy już sto kilkadziesiąt osób w Polsce, takich, które były ofiarami na Białorusi - tortur, pobić, wymagali diagnostyki, leczenia, rekonwalescencji".
Jak mówił, jest "pewne zainteresowanie tych, do których program ten jest adresowany, niejako do studentów, pracowników nauki, do środowisk twórczych, a więc tych wszystkich, którzy ze względów politycznych mogą nie być w stanie pracować na Białorusi".
To jest zespół stypendiów, grantów, po to, żeby ci, którzy są aktywnymi, politycznie zainteresowanymi obywatelami Białorusi, mogli kontynuować swoją pracę - publicystyczną, zawodową w Rzeczypospolitej Polskiej, przy założeniu, że mówimy tutaj o okresie przejściowym, bo jest naturalną rzeczą, że oni chcieliby kontynuować swoją aktywność w demokratycznej, suwerennej Białorusi - wskazał.
Podkreślał, że "chodzi o to, żeby wskazać społeczeństwu białoruskiemu, że jest alternatywa dla tego modelu, który wydaje się w przyszłości, ale także teraz, gwarantować Federacja Rosyjska".
14 sierpnia premier Morawiecki ogłosił program dla Białorusi, który obejmuje pomoc dla represjonowanych, ułatwienia przy wjeździe do Polski i dostępie do pracy, stypendia dla relegowanych, pomoc niezależnym mediom i polskim NGOs wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.
Członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Maryja Kalesnikawa oświadczyła, że podczas próby deportowania z Białorusi na Ukrainę założono jej worek na głowę i zagrożono zabiciem – poinformowała w czwartek (10.09) jej adwokat Ludmiła Kazak.
Przedstawiciele PiS i wszystkich ugrupowań opozycyjnych w Sejmie deklarują udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim ws. sytuacji na Białorusi, które miałoby się odbyć w przyszłym tygodniu.
Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. Cała UE wspiera naród białoruski, przedstawimy plan gospodarczy dla niego - powiedział w środę (9.09) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (08.09), że za protestami w jego kraju stoją Stany Zjednoczone, które działają poprzez ośrodki w Polsce i Czechach. Oznajmił, że nie ustąpi „tak po prostu”, ale nie wykluczył przedterminowych wyborów.
Polska się nie godzi, by Federacja Rosyjska uważała Białoruś za swoją strefę wpływów - podkreślił we wtorek (08.09) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy Unii Europejskiej - zadeklarował.
Po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia sytuacja mediów niezależnych na Białorusi, która wcześniej była zła, stała się po prostu katastrofalna – powiedział Aleh Ahiejeu, prawnik i wiceszef białoruskiego Niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ).
Paweł Łatuszka przyjechał do Polski legalnie, na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy - podkreślił w komunikacie polski MSZ. Resort zdementował doniesienia białoruskich mediów, jakoby ambasada RP w Mińsku zorganizowała nielegalne działania ws. przewiezienia Łatuszki przez granicę.
Szef rosyjskiego MSZ skrytykował zachodnie państwa za potępienie reżimu Aleksandra Łukaszenki.