Radio Białystok | Wybory prezydenckie | PKW: wybory przebiegają normalnie, do tej pory 253 incydenty

PKW: wybory przebiegają normalnie, do tej pory 253 incydenty

12.07.2020, 10:59, akt. 11:05

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Marciniak zaznaczył, że całym kraju o godz. 7.00 otwarto ponad 27 tys. lokali. Także poza Polską w blisko 90 krajach w 171 obwodach rozpoczęło się o godz. 7.00 ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP. Jak dodał, ponad 200 tys. członków komisji wyborczych do godz. 21.00 jest gotowych przyjąć karty do głosowania od blisko 30 mln osób uprawnionych do głosowania.

"Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem glosowania. Natomiast jeżeli chodzi o informację z działań policyjnych, to mamy co prawda wzrost zdarzeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury, bo w dniu dzisiejszym mamy 253 zdarzenia, a poprzednio 167 o tej samej porze" - poinformował Marciniak.

Dotyczy to przede wszystkim takich wykroczeń, jak niedozwolone umieszczenie plakatów (21 przypadków), naruszenie ciszy wyborczej (41 przypadków) oraz 148 uszkodzeń ogłoszeń wyborczych - poinformował przewodniczący PKW.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak zaapelował do wyborców o zachowanie wymogów sanitarnych podczas głosowania w niedzielę w II turze wyborów prezydenckich.

"Czyli kwestia maseczek, odkażania rąk, bezpiecznej odległości" - mówił. "Jednocześnie przepraszam wszystkich wyborców, bo mamy wiadomości, że czekają w kolejkach, żeby oddać głos, ale sądzę, że będzie podobna sytuacja jak dwa tygodnie temu, że w godzinach południowych czy popołudniowych, a nie wieczornych, będzie można swobodnie, bez dłuższego okresu oczekiwania również oddać kartę do głosowania" - powiedział.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zachęca do obserwowania trwających wyborów prezydenckich. Jak przypomniała, mężem zaufania czy obserwatorem społecznym można zostać jeszcze w dniu wyborów, do końca głosowania.

„Zachęcamy do obserwowania wyborów przez czynnik społeczny. (…) Fundacje, stowarzyszenia, organizacje, które mają w celach statutowych troskę o demokrację, rozwój społeczeństwa obywatelskiego mogą wyznaczać takie osoby do godz. 21.00” - mówiła w niedzielę Pietrzak na konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak zaznaczyła, później te osoby będą mogły pozostać w lokalach do końca pracy obwodowej komisji wyborczej, chociaż po 21 nie będzie już można wejść do lokalu wyborczego. Pozostaną w nim ci, którzy byli o godzinie 21 - wyjaśniła.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przypomniał, że w lokalu wyborczym mogą przebywać mężowie zaufania, czyli osoby delegowane przez komitety wyborcze kandydatów, obserwatorzy społeczni, ale także obserwatorzy międzynarodowi. W Polsce jest obecna misja OBWE - zaznaczył szef PKW.

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent: najwyższy przedstawiciel RP i strażnik przestrzegania konstytucji

12.07.2020, 10:06

Najwyższy przedstawiciel RP, gwarant ciągłości władzy państwowej, strażnik przestrzegania konstytucji, a także zwierzchnik Sił Zbrojnych - tak rolę prezydenta opisuje Konstytucja RP. Prezydent dysponuje m.in. prawem weta i inicjatywą ustawodawczą, powołuje premiera, mianuje ambasadorów.


Polacy wybierają prezydenta - druga tura wyborów

12.07.2020, 00:01

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.


Policja: 253 incydenty łamania ciszy wyborczej, również w Podlaskiem

11.07.2020, 11:37

Od początku ciszy wyborczej do niedzieli do godz. 5 rano w całym kraju doszło do 253 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - powiedział w niedzielę PAP podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.


W II turze wyborów pierwszeństwo dla wybranych grup; nadal rygor sanitarny

11.07.2020, 09:37

W II turze wyborów prezydenckich - w najbliższą niedzielę - wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, niepełnosprawnych, z dzieckiem poniżej 3 lat oraz kobiet w ciąży. Zasady sanitarne pozostają niezmienione.


KBW apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy otrzymana karta do głosowania jest ważna

11.07.2020, 09:33

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy na otrzymanej karcie do głosowania jest pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Uczuliła, że brak tej pieczęci powoduje, iż karta jest nieważna.


Cisza wyborcza do końca głosowania w niedzielę

11.07.2020, 00:01

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przypominał, że już w piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok