Radio Białystok | Wiadomości | Cisza wyborcza do końca głosowania w niedzielę
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przypominał, że już w piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.
W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zaznaczył również, że agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje jest zabroniona. Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna.
Wszelkie naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać na policję, chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień.
Cisza wyborcza obowiązuje również w Internecie.
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.
Wyniki drugiej tury wyników prezydenckich możemy poznać wcześniej niż wyniki pierwszej tury. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ma nadzieję, że najpóźniej wyniki zostaną ogłoszone we wtorek o godzinie 23:00.
Seniorzy i niepełnosprawni mieszkańcy województwa podlaskiego mogą liczyć na bezpłatny transport w niedzielę (12.07) do lokali wyborczych. Z taką inicjatywą wystąpił zarząd Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Chcemy, by m.in. osoby starsze przyszły do lokalu wyborczego bez obaw, dlatego wprowadziliśmy regulację dotyczącą pierwszeństwa dla nich w głosowaniu - zauważył w piątek w Programie I Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Jesteśmy przekonani, że Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zgłosiło się ponad 150 tysięcy Polaków mieszkających za granicą. To bilans obejmujący tylko te osoby, które nie głosowały w I turze lub zmieniały swój dotychczasowy obwód głosowania.