Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | Magdalena Biejat i Karol Nawrocki z wizytą w Podlaskiem
Dwoje kandydatów na prezydenta Polski odwiedziło w środę (5.03) województwo podlaskie. To kandydatka Lewicy Magdalena Biejat i popierany przez PiS Karol Nawrocki.
Magdalena Biejat odwiedziła Łomżę
Bezpieczeństwo codziennego życia Polaków jest równie ważne jak bezpieczeństwo międzynarodowe - przekonywała podczas konferencji prasowej w Łomży Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na stanowisko Prezydenta RP nawiązała do przedstawionego w Brukseli planu dozbrajania Europy.
Wzmocnienie militarne jest sprawą bardzo ważną, ale dla Polaków, którzy płacą za prąd jedne z najwyższych cen w Europie równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dlatego uważam, że na te wydatki także powinny być przeznaczone dodatkowe pieniądze - powiedziała Magdalena Biejat.
Kandydatka na prezydenta stwierdziła, że wśród powodów galopujących cen energii elektrycznej, najważniejsze to zapóźnienia inwestycyjne w odnawialne źródła energii i budowę elektrowni atomowej oraz nieefektywne, bo przestarzałe sieci energetyczne.
To są wydatki wielomiliardowe i będą trwały przez lata, ale nie można z nimi zwlekać, a wręcz należy je przyspieszyć, ponieważ to także elementy naszego bezpieczeństwa i przełożą się na wydatki wszystkich Polaków - dodała Magdalena Biejat.
Obecna wicemarszałkini Senatu zadeklarowała też, że do czasu, gdy ceny prądu w Polsce realnie nie zmaleją, będzie zabiegała o przedłużanie tzw. tarczy energetycznej.
W łomżyńskim spotkaniu na Starym Rynku wziął udział m.in. także wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, który zadeklarował swoje poparcie dla kandydatury Magdaleny Biejat na urząd Prezydenta RP.
Wizyta Karola Nawrockiego w Grajewie, Kolnie, Śniadowie i Łomży
Zwiększenie liczebności armii i podtrzymanie relacji ze Stanami Zjednoczonymi zapowiadał w Kolnie popierany przez PiS kandydat na prezydenta, Karol Nawrocki.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy podtrzymał także swoją opinię na temat prezydenta Ukrainy. Powiedział, że wsparcie USA dla Ukrainy jest niezbędne dla jej bezpieczeństwa, ale także Polski i tej części świata. Ale liczy na to, że Wołodymyr Zełenski wycofa się ze swojej retoryki:
Czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia. Nie dziwiłem się prezydentowi Trumpowi, że w ten sposób rozmawia z prezydentem Zełenskim, który nie okazuje zrozumienia sytuacji międzynarodowej i nie okazuje wdzięczności ani do swoich małych partnerów, takich jak Polska, ani do swoich dużych partnerów, takich jak Stany Zjednoczone - mówił Karol Nawrocki.
Karol Nawrocki mówił także jak zamierza realizować swoje wyborcze obietnice, skoro większość z nich leży w kompetencji rządu, a nie prezydenta:
Możliwości prezydenta za sprawą inicjatywy ustawodawczej, za sprawą weta, za sprawą Rady Gabinetowej i wpływania na pracę rządu - tak ja ten rząd będę gonił do ciężkiej pracy dla Polaków, ale też zmiana pewnej dynamiki politycznej w momencie, gdy będziemy mieli nowego prezydenta i nie będzie nim Rafał Trzaskowski sprawią, że zrealizuję cały swój Plan 21 - informuje Karol Nawrocki.
Karol Nawrocki spotkał się z dziennikarzami i mieszkańcami Kolna przed jednostką wojskową. Wcześniej odwiedził Grajewo i firmę Prefbet w Śniadowie, a o 16:15 ma spotkać się z mieszkańcami Łomży.