Radio Białystok | Wiadomości | Brakuje wody w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Sytuacja jest alarmująca w całym województwie

Brakuje wody w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Sytuacja jest alarmująca w całym województwie

autor: Anna Auron-Wasilewska

6.04.2025, 09:51, akt. 10:06

Chociaż od soboty (5.04) możemy doświadczać opadów deszczu i śniegu, to tej wody jest nadal u nas za mało. Pogłębiającą się suszę hydrologiczną obserwować można na polach uprawnych i w lasach.

Susza w Suwalskim Parku Krajobrazowym, 6.04.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska
Susza w Suwalskim Parku Krajobrazowym, 6.04.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Suszę hydrologiczną widać po stanie wód jezior, rzek i torfowisk. Z tym problemem boryka się między innymi Suwalski Park Krajobrazowy. O widocznych gołym okiem zmianach klimatu mówi dyrektor Teresa Świerubska.


Tej wody jest za mało. Nie mieliśmy opadów jesiennych, a także pokrywy śnieżnej. Wiosną z kolei mieliśmy albo duże mrozy, które wymrażały wodę, albo ładną, słoneczną pogodę, która też wody nie zatrzymywała. Są to zmiany, które jak dotąd idą w jednym kierunku. Lata są z roku na rok cieplejsze, zimy krótsze, a opadów jest coraz mniej - mówi Teresa Świerubska.


Brak wody niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla parku. Jak dodaje Teresa Świerubska to między innymi zmiany w drzewostanach, roślinności, a także zagrożenie dla zwierząt.


Te drzewa są coraz bardziej osłabiane. Zagraża im gradacja owadów i choroby grzybowe. Oprócz tego są grupy zwierząt, które są bardzo uzależnione od wody. Są to na przykład płazy, które rzeczywiście przeżywają bardzo trudne dla siebie lata, bo ta woda jest dla nich potrzebna do rozmnażania. Niestety większość małych oczek wodnych, gdzie bytują jest sucha i one po prostu nie będą miały gdzie się mnożyć - dodaje Teresa Świerubska.


W wyniku ocieplającego się klimatu można u nas zaobserwować nowe, południowe gatunki zwierząt, między innymi modliszkę. Z kolei w Puszczy Romnickiej w warmińsko-mazurskim zadomowił się szakal złocisty.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Po pożarze nad Biebrzą: Lasy Państwowe pomogą strażakom

31.03.2025, 15:53

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku obejmie ochroną przeciwpożarową tereny wszystkich podlaskich parków narodowych. Chodzi o współpracę przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu przy gaszeniu wielkopowierzchniowych pożarów, co udowodniono w trakcie gaszenia niedzielnego pożaru na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Lasy pod szczególnym nadzorem

15.03.2025, 14:07

Od soboty (15.03) leśnicy z Nadleśnictwa Łomża rozpoczęli stały monitoring lasów pod kontem zagrożenia przeciwpożarowego. Będą do tego wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, ale także patrolowali lasy.


Susza nad Narwią i Biebrzą - w parkach narodowych bez wiosennych rozlewisk

12.03.2025, 07:49

Z powodu suszy nie ma wiosennych rozlewisk nad Narwią i Biebrzą w parkach narodowych Narwiańskim i Biebrzańskim oraz w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Dyrektorzy parków oceniają, że sytuacja jest tragiczna. Apelują o ostrożność, aby nie powodować zagrożenia pożarowego.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok