Radio Białystok | Wiadomości | Rada Miasta i sejmik: stanowiska w sprawie "Tarczy Wschód" przyjęte, inne - odrzucone
Rada Miasta Białystok oraz sejmik woj. podlaskiego - głosami radnych Platformy Obywatelskiej i Trzeciej Drogi - poparły przyjęcie rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania „Tarczy Wschód” za jeden z priorytetowych projektów Unii Europejskiej.
Projekt stanowiska Rady Miasta przygotowali radni z klubu Platformy Obywatelskiej.
Rada Miasta głosuje 16:12
Czytamy w niej, że „Rada Miasta z satysfakcją przyjmuje fakt, że Parlament Europejski 12 marca 2025 roku przyjął rezolucję uznającą „Tarczę Wschód” z jeden z priorytetowych projektów UE w zakresie bezpieczeństwa i obrony. (…) Wobec powyższego Rada Miasta Białystok wyraża ponowne pełne poparcie dla Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód” oraz dla wszelkich działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa wschodnich granic Polski. (…) Potępia działania polityczne, które podważają sens i znaczenie tego programu dla bezpieczeństwa narodowego”.
Chcieliśmy podkreślić, że białostoczanie popierają wzmacnianie wschodniej granicy - mówi przewodniczący białostockiego klubu PO Gracjan Eshetu-Gabre.
Za przyjęciem stanowiska głosowało 16 radnych PO i Trzeciej Drogi. Dwoje radnych PiS zagłosowało przeciw, a dziesięcioro w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.
Radni PiS proponowali przyjęcie czterech innych stanowisk: w sprawie sprzeciwu wobec „Paktu Migracyjnego”, w sprawie sprzeciwu wobec utworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców w Białymstoku, w sprawie budowy ekspresówek S16 i S8 oraz w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego mieszkańcom Białegostoku.
Autorem ostatniego stanowiska jest szef klubu PiS w Radzie Miasta Henryk Dębowski. Jak mówi, chodzi o zwrócenie uwagi na fakt, że białostoczanie nie są dobrze poinformowani o zasadach zachowania w sytuacjach masowych kryzysów.
Brakuje wyposażonych schronów, studni do czerpania wody i informacji o zasadach postępowania - mówi Henryk Dębowski.
Ostatecznie wszystkie cztery stanowiska proponowane przez radnych Prawa i Sprawiedliwości przepadły w głosowaniu i w ogóle nie zostały włączone do porządku obrad.
Sejmik głosuje 16:13
Stanowisko popierające Parlament Europejski w sprawie Tarczy Wschód przyjął także podlaski sejmik.
Międzynarodowa polityka i bezpieczeństwo Polski zdominowały obrady podlaskich radnych. Wszyscy podkreślali, że są za budowaną Tarczą Wschód, ale różnili się w ocenie rezolucji Parlamentu Europejskiego z 12 marca, której nie poparli europosłowie PiS i Konfederacji.
Podlascy radni Koalicji Obywatelskiej chcieli, by sejmik przyjął stanowisko potępiające postawę tych europosłów.
Ostatecznie podlascy radni - głosami rządzącej w sejmiku koalicji KO, Trzecia Droga oraz dwoje byłych radnych PiS - przegłosowali stanowisko popierające rezolucję Parlamentu Europejskiego uwzględniającą Tarczę Wschód jako priorytetowy projekt Unii. Przegłosowali je stosunkiem głosów 16:13.
Taki sam był wynik głosowania w sprawie wycofania z porządku obrad drugiego stanowiska dotyczącego Tarczy Wschód, przygotowanego przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Była w nim mowa m.in. o konieczności zachowania przez Polskę suwerenności w sprawach bezpieczeństwa i obronności. Projekt tego stanowiska odesłano do wnioskodawcy.