Radio Białystok | Wiadomości | Trzy lata wojny. Ukraińcy chcą pokoju, ale nie za wszelką cenę

Trzy lata wojny. Ukraińcy chcą pokoju, ale nie za wszelką cenę

autor: Ludmiła Łabowicz

24.02.2025, 08:12, akt. 10:28

22 lutego 2022 roku to dzień, który zmienił bieg historii nie tylko Europy, ale i świata. Właśnie mijają trzy lata od początku pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę. Trzecia już rocznica wojny przypada na czas zawirowań politycznych na świecie.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Ukraińcy o wojnie, w trzecią rocznicę jej trwania - relacja Ludmiły Łabowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uwaga USA i całego świata skupiona jest bardziej na błyskawicznych i gorączkowych rozmowach na temat jej zakończenia niż na tym, co się dzieje na linii frontu.

Były ambasador USA w Kijowie twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że Trump chce pokoju na warunkach Rosji


Pośpiech i sposób, w jaki administracja Trumpa podchodzi do rozmów o zakończeniu wojny w Ukrainie, wskazuje, że albo zakończy się to pokojem na warunkach sprzyjających Rosji, albo porażką rozmów - powiedział były ambasador USA w Kijowie Steven Pifer. Jego zdaniem Trump chce szerszego resetu z Rosją.


Choć kształt ewentualnego porozumienia wciąż jest nieznany, to zdaniem Pifera, weterana dyplomacji, wiele wskazuje, że nie będzie to pokój sprawiedliwy, jeśli w ogóle będzie pokój.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa przybyli w poniedziałek rano do Kijowa w związku z trzecią rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę.


W trzecią rocznicę brutalnej inwazji Rosji Europa jest w Kijowie. Jesteśmy dziś w Kijowie, ponieważ Ukraina jest Europą. W tej walce o przetrwanie stawką jest nie tylko los Ukrainy. To przeznaczenie Europy – powiadomiła von der Leyen na platformie X.


W Kijowie zaplanowano w poniedziałek (24.02) wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Oczekiwane jest też spotkanie przywódców kilkunastu państw, którzy mają rozmawiać o porozumieniu pokojowym i gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Na konferencji prasowej w niedzielę Zełenski mówił, że obecni będą przywódcy 13 państw, zaś 24 weźmie udział w tym spotkaniu online.


Sądzę, że jutro zaproponuję, byśmy w najbliższych dniach, może za tydzień lub dwa, spotkali się w jednej ze stolic Europy i tam już będziemy rozumieli, jaki format gwarancji bezpieczeństwa może otrzymać Ukraina – powiedział prezydent.


Ukraińcy chcą pokoju, ale nie za wszelką cenę 

Coraz częściej w przestrzeni międzynarodowej pojawiają się głosy o zakończeniu wojny, nie zawsze jednak są one zgodne z oczekiwaniami narodu ukraińskiego. 

Ukraińcy mieszkający w Białymstoku z uwagą śledzą wydarzenia w przestrzeni medialnej.

Pełnowymiarowa wojna za wschodnią granicą trwa trzy lata, jednak tak naprawdę mija już 11 lat od momentu napaści Rosji na Ukrainę. 

Jak podkreślają uchodźcy mieszkający w Polsce, ich kraj chce pokoju, ale nie za wszelką cenę.

źródło: PAP | red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wspomnienia uchodźczyń i Masliana 23.02.2025

23.02.2025, 00:46

W przededniu trzeciej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę spotkamy się z uchodźczyniami wojennymi. Opowiemy także o tym, jak dawniej na podlaskich wsiach obchodzono Maslianę i opowiemy o 33. rocznicy istnienia inicjatywy „Swojska Nutka”.


1000 dni wojny w Ukrainie 20.11.2024

20.11.2024, 13:56

Minęło 1000 dni od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę.


"Witamy w świecie Trump 2.0" - mówi prof. Daniel Boćkowski. Co zmiana w Białym Domu oznacza dla Polski?

6.11.2024, 09:51

- Europa za prezydentury Donalda Trumpa na pewno będzie musiała wziąć odpowiedzialność sama za siebie - stwierdza prof. Daniel Boćkowski z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok