1000 dni wojny w Ukrainie 20.11.2024

20 listopada 2024

koordynatorka Komitetu Integracji Europejskiej Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy Elyzaveta Sviatkivska, fot. Ludmiła Łabowicz
koordynatorka Komitetu Integracji Europejskiej Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy Elyzaveta Sviatkivska, fot. Ludmiła Łabowicz



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2024-11-20 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Środa (20.11) to 1001. dzień wojny na Ukrainie. W tym czasie w wyniku rosyjskich ataków zginęło tysiące ludzi, zniszczono wiele ukraińskich miast i wsi, zniszczono budynki mieszkalne, szpitale, teatry, muzea i świątynie. Miliony obywateli Ukrainy zmuszono do opuszczenia swoich rodzinnych miejsc i szukania schronienia za granicą lub w innych bezpieczniejszych miejscach w swoim kraju. Młode Ukrainki – studentki z obwodu połtawskiego i donieckiego oraz Łucka powiedzą o początkach wojny i opowiedzą o tym, jak ukraińscy studenci włączają się w akcje wolontariackie.

Rosyjska agresja militarna spowodowała ogromne straty w gospodarce Ukrainy, prowadząc do spadku Produktu Krajowego Brutto, produkcji przemysłowej, masowych migracji i wzrostu długu publicznego. Pomimo trzeciego roku wojny na pełną skalę Ukraina wdraża reformy niezbędne, aby zostać członkiem Unii Europejskiej. Dotyczy to także zmian w branży mleczarskiej. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na sektor mleczarski powiedzą sekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Wiktor Kantsurak oraz koordynatorka Komitetu Integracji Europejskiej Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy Elyzaveta Sviatkivska.


Przeczytaj, zanim skomentujesz



Chór „Harmoń” z Łosinki 17.11.2024


„Harmoń” z Łosinki od 15 lat jest wizytówką gminy Narew. Zespół prowadzony przez Ukrainkę Marię Paszko ma w swoim repertuarze pieśni ukraińskie.



Studenci z Ukrainy z wizytą w regionie 13.11.2024


Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkunastoosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland



100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i postać metropolity Dionizego 11.11.2024


O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.



Wieś Stołbce w gminie Nurzec-Stacja


Wieś Stołbce w gm. Nurzec - Stacja ma nietypową kolonijną zabudowę na obszarze ok. 25 km kwadratowych.



„Werwoczki” z Orli wydały płytę z repertuarem ukraińskim 06.11.2024


W programie spotkanie z artystką ukraińską Oleną Sarzhenko oraz członkami zespołu „Werwoczki” z Orli.



Zespół "Teren" i turystyka w czasie wojny 04.11.2024


Zespół „Teren” z Hoszczy w obwodzie rówieńskim Ukrainy po raz pierwszy wystąpił na Podlasiu wkrótce po swym powstaniu. W naszym regionie koncertował w ostatnich ponad dwudziestu latach kilkakrotnie



Wspomnienie o Marii Denisiuk z Kożyna 03.11.2024


Rok temu, 3 listopada 2023 roku, zmarła śpiewaczka ludowa Maria Denisiuk z Kożyna. W programie – wspomnienie o śpiewaczce.



Chór "Kałyna" i działalność Fundacji Wołyńskiej 30.10.2024


Chór „Kałyna” z Białegostoku był jednym z uczestników tegorocznego Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień". W zespole śpiewają przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy, ale są także osoby z Białorusi, Gruzji, a nawet krajów Afryki.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok