Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | 1000 dni wojny w Ukrainie 20.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Środa (20.11) to 1001. dzień wojny na Ukrainie. W tym czasie w wyniku rosyjskich ataków zginęło tysiące ludzi, zniszczono wiele ukraińskich miast i wsi, zniszczono budynki mieszkalne, szpitale, teatry, muzea i świątynie. Miliony obywateli Ukrainy zmuszono do opuszczenia swoich rodzinnych miejsc i szukania schronienia za granicą lub w innych bezpieczniejszych miejscach w swoim kraju. Młode Ukrainki – studentki z obwodu połtawskiego i donieckiego oraz Łucka powiedzą o początkach wojny i opowiedzą o tym, jak ukraińscy studenci włączają się w akcje wolontariackie.
Rosyjska agresja militarna spowodowała ogromne straty w gospodarce Ukrainy, prowadząc do spadku Produktu Krajowego Brutto, produkcji przemysłowej, masowych migracji i wzrostu długu publicznego. Pomimo trzeciego roku wojny na pełną skalę Ukraina wdraża reformy niezbędne, aby zostać członkiem Unii Europejskiej. Dotyczy to także zmian w branży mleczarskiej. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na sektor mleczarski powiedzą sekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Wiktor Kantsurak oraz koordynatorka Komitetu Integracji Europejskiej Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy Elyzaveta Sviatkivska.
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz