Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Wspomnienia uchodźczyń i Masliana 23.02.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W przededniu trzeciej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę spotkamy się z uchodźczyniami wojennymi. Opowiemy także o tym, jak dawniej na podlaskich wsiach obchodzono Maslianę i opowiemy o 33. rocznicy istnienia inicjatywy „Swojska Nutka”.
Jutro przypada trzecia rocznica pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Ten atak był kulminacją agresji, którą Moskwa rozpoczęła okupacją Krymu w 2014 roku. Przed 24 lutego 2022 roku nie do pomyślenia było, że powojenna Europa będzie świadkiem masowych zgonów, niszczenia domów i niezbędnej do życia infrastruktury. Wojna, choć wszyscy o niej mówili, była czymś nie do pomyślenia również dla Hanny Szmatkowej z położonego niedaleko granicy z Rosją Charkowa, i Natalii Bordiuch z okupowanej obecnie Kachowki, które dzielą się wspomnieniami z tego strasznego czasu, który niestety wciąż trwa.
Ostatni tydzień przed Wielkim Postem nazywany jest Maslianą. Jest to tradycyjne święto obecne zarówno w tradycji ukraińskiej, jak i lokalnej podlaskiej. Nawiązuje do archaicznych rytuałów związanych z końcem zimy i początkiem wiosny. Nazwa obrzędu pochodzi od spożywanych w tym czasie produktów mlecznych. Opowie o tym Nina Grygoruk z Kuraszewa.
Zabawy i koncerty „po swojomu”, promocja, między innymi ukraińskiej, muzyki, wydarzenia integrujące społeczność Białegostoku. Wszystko to inicjatywa „Swojska Nutka”, za którą stoi Andrzej „Bazyl” Grygoruk. „Swojska Nutka” obchodzi wyjątkową rocznicę 33 lat działalności i szykuje Wielkie Zapusty Na Bogato.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Trzecia rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Profesor Oksana Wojtiuk z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku podsumowuje ostatnie wydarzenia polityczne związane z agresją rosyjską na Ukrainę.
Przypominamy wydarzenia sprzed ponad 100 lat - proces ustanawiania autokefalii Kościoła Prawosławnego w Polsce, powiemy także o spisie ludności powiatu bialskiego z 1940 roku
Anna Niesteruk została dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach.
Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski spotkał się z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych
W świetlicy w Czyżach Gminny Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Czyżach zorganizowali półkolonie dla dzieci.
W tym roku obchodzimy 20-lecie przyjęcia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Regulacje prawne dotyczące działalności organizacji mniejszości wymagają nowelizacji.
W Sejmie odbyła się konferencja poświęcona 20-leciu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym
Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku przekazał do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Augustowie pomoc humanitarną.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz