Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Wspomnienia uchodźczyń i Masliana 23.02.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W przededniu trzeciej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę spotkamy się z uchodźczyniami wojennymi. Opowiemy także o tym, jak dawniej na podlaskich wsiach obchodzono Maslianę i opowiemy o 33. rocznicy istnienia inicjatywy „Swojska Nutka”.
Jutro przypada trzecia rocznica pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Ten atak był kulminacją agresji, którą Moskwa rozpoczęła okupacją Krymu w 2014 roku. Przed 24 lutego 2022 roku nie do pomyślenia było, że powojenna Europa będzie świadkiem masowych zgonów, niszczenia domów i niezbędnej do życia infrastruktury. Wojna, choć wszyscy o niej mówili, była czymś nie do pomyślenia również dla Hanny Szmatkowej z położonego niedaleko granicy z Rosją Charkowa, i Natalii Bordiuch z okupowanej obecnie Kachowki, które dzielą się wspomnieniami z tego strasznego czasu, który niestety wciąż trwa.
Ostatni tydzień przed Wielkim Postem nazywany jest Maslianą. Jest to tradycyjne święto obecne zarówno w tradycji ukraińskiej, jak i lokalnej podlaskiej. Nawiązuje do archaicznych rytuałów związanych z końcem zimy i początkiem wiosny. Nazwa obrzędu pochodzi od spożywanych w tym czasie produktów mlecznych. Opowie o tym Nina Grygoruk z Kuraszewa.
Zabawy i koncerty „po swojomu”, promocja, między innymi ukraińskiej, muzyki, wydarzenia integrujące społeczność Białegostoku. Wszystko to inicjatywa „Swojska Nutka”, za którą stoi Andrzej „Bazyl” Grygoruk. „Swojska Nutka” obchodzi wyjątkową rocznicę 33 lat działalności i szykuje Wielkie Zapusty Na Bogato.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Batikowe pisanki były głównym tematem „Wielkanocnych Warsztatów Rodzinnych” w Dobrowodzie.
Nietypowa wiosna w dolinie rzeki Narwi.
Ukraińskie instytucje i urzędy współpracują z Podlasiem
W „Ukraińskiej Dumce” – o literaturze „po swojomu”. O pisaniu gwarą opowie Zoja Majstrowicz z Redut. Będzie też o dostępności literatury regionalnej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czyżach.
Marszałek Województwa Podlaskiego wręczył stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej. Wśród stypendystów są miedzy innymi Anna Olesiuk – Sawicka oraz Julita Charytoniuk.
Na Podlasiu w okresie Wielkiego Postu wykonywano utwory z „Bohohłasnyka”, zbioru pieśni pozaliturgicznych, popularnych na Ukrainie pod koniec XVIII wieku.
Wspólny występ rapera Maxima oraz członkiń zespołu „Dobryna” na finale konkursu Radia Białystok „Niebieski Mikrofon”
To okazja, aby zobaczyć najlepsze filmy ukraińskie z ostatnich lat. W Białymstoku rozpoczął się w piątek (14.03) 9. Festiwal Filmowy Ukraїna!
Jak wojna i obecność uchodźców z Ukrainy wpłynęły na działalność greckokatolickiej parafii św. Trójcy w Białymstoku?
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz