Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w rocznicę pacyfikacji białostockiego getta
82 lata temu rozpoczęła się likwidacja białostockiego getta. Uroczystości poświęcone pamięci pomordowanych jego mieszkańców odbędą się miejscu, gdzie stała jedna z bram getta.
Te wydarzenia sprzed 82 lat zapoczątkowały likwidację białostockiego getta. W środę (5.02) mija rocznica tzw. akcji lutowej, kiedy to jednostki żandarmerii, gestapo oraz policji żydowskiej rozpoczęły przeszukiwania terenu getta. W ciągu tygodnia rozstrzelano tam około tysiąc osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy.
By symbolicznie uczcić ich pamięć o godz. 17, przy rogu ulic Fabrycznej i Placu Wyzwolenia, gdzie niegdyś była jedna z bram getta, rozpoczną się uroczystości. W tym roku szczególnie poświęcone będą 1200 żydowskich dzieci z Białegostoku, które w 1943 roku zginęły w Auschwitz. Do godz. 15 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa na specjalnie przygotowanych kamieniach można będzie napisać imię wybranego dziecka. Potem kamienie będą złożone przed pomnikiem przy ul. Żabiej.
Uroczystość zakończy pokaz filmu filmu "Kiriat Białystok. Szkice do sagi Białostocczan" w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego.
Hitlerowcy, po brutalnym stłumieniu powstania, zlikwidowali białostockie getto w sierpniu 1943 roku.
To symboliczne uczczenie pamięci o żydowskiej społeczności Białegostoku. Przy ulicach Fabrycznej oraz Czystej odsłonięto tablice upamiętniające bramy do getta.
Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.
Żydowscy bohaterowie białostockiego getta to nie tylko mężczyźni, bojownicy, ale też dzielne kurierki, łączniczki, a mało o nich mówimy - podkreśla historyk prof. Adam Czesław Dobroński. To autor książki "Kobiety w białostockim getcie. Jak smutno strasznie żyć…”.