Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Adam Czesław Dobroński: Żydowscy bohaterowie białostockiego getta to nie tylko mężczyźni, ale też dzielne kobiety
Żydowscy bohaterowie białostockiego getta to nie tylko mężczyźni, bojownicy, ale też dzielne kurierki, łączniczki, a mało o nich mówimy - podkreśla historyk prof. Adam Czesław Dobroński. To autor książki "Kobiety w białostockim getcie. Jak smutno strasznie żyć…”.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Kobiety były uszami i oczami getta. Getto byłoby ślepe, zamknięte, taka była idea Niemców, gdyby nie łączniczki. One miały aryjskie papiery, czyli żyły poza gettem i to one sprawiały, że była łączność. To była służba, nie z bronią w ręku, zresztą tej broni brakowało, a poza tym one przynosiły do getta nadzieję, czekano na nie" - podkreśla prof. Adam Czesław Dobroński
W niedzielę (20.08) o 18:00 w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku odbędzie się promocja książki profesora Adama Czesława Dobrońskiego "Kobiety w białostockim getcie. Jak smutno strasznie żyć…”. To wydarzenie w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim "Białystok 1943".
Można było dowiedzieć się, jak przebiegały walki podczas powstania w białostockim getcie.
W środę przypada 80. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie, które historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Główne walki trwały 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty.
W Białymstoku trwają uroczystości poświęcone 80. rocznicy zagłady białostockiego getta. Z tej okazji Galeria im. Slendzińskich przygotowała dwie wystawy - „Tylko to, co widziałem. Celnikier o Zagładzie” oraz "Kopiści. Zapomniani artyści białostockiego getta".