Radio Białystok | Wiadomości | Minęło 20 lat od uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych
To okazja do świętowania, a przy tym do dyskusji nad problemami. We wtorek (4.02) w Sejmie z udziałem przedstawicieli samorządów, działaczy społecznych i kulturalnych otwarto wystawę i zorganizowano konferencję z okazji 20-lecia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Jak zaznaczył w rozmowie z Polskim Radio Białystok Marszałek Sejmu Szymon Hołownia - warto zacząć rozmowy na temat nowelizacji tej ustawy.
Ustawa o mniejszościach sprzed 20 lat jest dobra. W bardzo wielu miejscach dała naprawdę duże możliwości mniejszościom tutaj w Polsce, ale czasy się zmieniły, mamy dzisiaj zupełnie inne warunki i dlatego ta nowelizacja musi zostać sensownie przeprowadzona. Najpierw zróbmy małą nowelizację, która pozwoli przygotować większą, natomiast co do tej większej - tutaj głos przede wszystkim powinny mieć mniejszości - mówi Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Przyjęta w 2005 roku ustawa o mniejszościach narodowych uregulowała kwestię zachowania i wspierania tożsamości rdzennych mniejszości w Polsce. Pozwoliła m.in. na wprowadzenie języków mniejszości jako języków pomocniczych do urzędów gmin czy umieszczenia dwujęzycznych tablic w tych gminach, gdzie 20 i więcej procent ludności stanowią przedstawiciele mniejszości.
W ustawie potrzeba sprecyzowania m.in. kwestii edukacji mniejszości - mówi przedstawiciel polskich Litwinów we Wspólnej Komisji Mniejszości i Rządu Algirdas Vaicekauskas.
Tylko jest wzmianka, że jest po prostu możliwość uczenia się języka i w języku mniejszości narodowej, natomiast jeżeli chodzi o jakieś szczegółowe rozwiązania, tu już tego brakuje. Tego przykładem jest Hajnówka, gdzie spotkało się to z problemami, które działają dezinformacyjnie na cały system oświaty mniejszości narodowej, w tym przypadku białoruskiej - tłumaczy Algirdas Vaicekauskas.
Według GUS w Polsce mieszka około 500 tysięcy przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Około 50 tysięcy z nich w województwie podlaskim. Głównie to są Białorusini, Litwini, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi i inni.