Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele mniejszości i naukowcy dyskutują w Białymstoku m.in. o propozycjach zmian prawnych

Przedstawiciele mniejszości i naukowcy dyskutują w Białymstoku m.in. o propozycjach zmian prawnych

autor: Anna Petrovska

9.12.2024, 12:36, akt. 18:36

Dyskusje, wystąpienia ekspertów, naukowców i badaczy - na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku trwa dwudniowa konferencja "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim".

Konferencja "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim", 9.12.2024, fot. Anna Petrovska
Konferencja "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim", 9.12.2024, fot. Anna Petrovska

W trakcie konferencji "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim" w poniedziałek (9.12) zaplanowano panele dyskusyjne, sesje tematyczne przedstawicieli środowisk naukowych, we wtorek (10.12) zaś wystąpienia reprezentantów mniejszości narodowych i etnicznych.

O mniejszościach trzeba rozmawiać - podkreśla współorganizator konferencji, pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych dr Artur Konopacki.


Należy mówić o mniejszościach, ponieważ jest to temat mało znany lub postrzegany przez kalkę stereotypów. Nasza konferencja poświęcona jest ustawie, temu, co ustawa zrobiła dla mniejszości. Chcemy, żeby na ten temat wypowiedziały się środowiska mniejszościowe - mówi dr Artur Konopacki.


Tegoroczna konferencja ma szczególny charakter - odbywa się w przeddzień 20-lecia uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. - Takiej ustawy wcześniej w Polsce nie było - podkreśla prof. Grzegorz Janusz z Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uczestniczący w pracach nad pierwszą ustawą.


Takiej ustawy nie było wcześniej w Polsce. Wprowadziła ona pewne prawa takie jak karta języków regionalnych i mniejszościowych. Wprowadziła to, co najbardziej mniejszości odczuły - podwójne nazewnictwo topograficzne. W pracach tej komisji bywało różnie, były lodowate wręcz podmuchy na posiedzeniach komisji, ale też momenty ocieplenia - mówi prof. Grzegorz Janusz.


Konferencja odbywa się już po raz czwarty.


| red: gl, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka mniejszość białoruska upamiętni "Noc Rozstrzelanych Poetów"

29.10.2024, 14:35

To jedna z najtragiczniejszych dat w historii Białorusi. W nocy z 29 na 30 października 1937 r. NKWD zamordowało w Mińsku ponad 130 przedstawicieli białoruskiej inteligencji, wśród nich poetów, pisarzy, działaczy społeczno-kulturalnych. Co roku w te dni odbywają się akcje upamiętniające to wydarzenie pod wspólną symboliczną nazwą "Noc Rozstrzelanych Poetów".


Polska mniejszość na Łotwie zmagała się z polską ortografią

30.09.2024, 16:05

Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.


Ostatni dzień Festiwalu Przebudzonych TUTAKA

14.07.2024, 07:12

To największy ogólnobiałoruski piknik, który łączy wszystkich Białorusinów. W uroczysku Boryk koło Gródka w niedzielę (14.07) ostatni dzień 4. edycji Festiwalu Przebudzonych TUTAKA.





ZNAJDŹ NAS










abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok