Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele mniejszości i naukowcy dyskutują w Białymstoku m.in. o propozycjach zmian prawnych
Dyskusje, wystąpienia ekspertów, naukowców i badaczy - na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku trwa dwudniowa konferencja "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim".
W trakcie konferencji "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim" w poniedziałek (9.12) zaplanowano panele dyskusyjne, sesje tematyczne przedstawicieli środowisk naukowych, we wtorek (10.12) zaś wystąpienia reprezentantów mniejszości narodowych i etnicznych.
O mniejszościach trzeba rozmawiać - podkreśla współorganizator konferencji, pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych dr Artur Konopacki.
Należy mówić o mniejszościach, ponieważ jest to temat mało znany lub postrzegany przez kalkę stereotypów. Nasza konferencja poświęcona jest ustawie, temu, co ustawa zrobiła dla mniejszości. Chcemy, żeby na ten temat wypowiedziały się środowiska mniejszościowe - mówi dr Artur Konopacki.
Tegoroczna konferencja ma szczególny charakter - odbywa się w przeddzień 20-lecia uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. - Takiej ustawy wcześniej w Polsce nie było - podkreśla prof. Grzegorz Janusz z Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uczestniczący w pracach nad pierwszą ustawą.
Takiej ustawy nie było wcześniej w Polsce. Wprowadziła ona pewne prawa takie jak karta języków regionalnych i mniejszościowych. Wprowadziła to, co najbardziej mniejszości odczuły - podwójne nazewnictwo topograficzne. W pracach tej komisji bywało różnie, były lodowate wręcz podmuchy na posiedzeniach komisji, ale też momenty ocieplenia - mówi prof. Grzegorz Janusz.
Konferencja odbywa się już po raz czwarty.