Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość Bożego Narodzenia w Kościele katolickim
Mszą świętą o północy, czyli pasterką katolicy rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia. To czas, kiedy Kościół celebruje wypełnienie obietnicy o zbawieniu człowieka.
Jak wyjaśnia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii, ks. Karol Kondracikowski, źródłem chrześcijańskiej nadziei jest to, że Chrystus w postaci małego dziecka przychodzi na świat, by odkupić go od grzechu.
Świętowanie rozpoczęło się mszą o północy czyli pasterką - w nawiązaniu do tradycji, że to pasterze jako pierwsi przybiegli jeszcze w nocy, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.
W tym roku w wigilię w Kościele zainaugurowano obchody Roku Jubileuszowego - symbolicznym, uroczystym otwarciem Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra. Do 6 stycznia 2026 roku każdy pielgrzym, który odwiedzi kościoły jubileuszowe oraz spełni odpowiednie warunki, może uzyskać odpust zupełny z grzechów - to najwyższa forma chrześcijańskiego przebaczenia.
Obchody świąt Bożego Narodzenia - z racji na ich rangę - trwają 8 dni, do uroczystości Matki Bożej Rodzicielki pierwszego stycznia.
- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.
To jedne z najważniejszych dni w roku kościelnym. Wigilią katolicy rozpoczynają świętowanie Bożego Narodzenia.
Dawniej, w domach na Suwalszczyźnie zamiast choinki w rogu izby stawiano snop zboża, a dom ozdabiano pająkami ze słomek. Wigilia Bożego Narodzenia na Suwalszczyźnie była dniem pełnym przesądów i symboliki.