Radio Białystok | Wiadomości | Jak ułatwić młodym Białorusinom i Polakom z Białorusi podjęcie studiów w Polsce?
Rząd chce ułatwić młodym Białorusinom, w tym Polakom z Białorusi, podjęcie studiów w Polsce. Teraz jest to prawie niemożliwe, ponieważ - zgodnie z dekretem Aleksandra Łukaszenki - egzamin potwierdzający ukończenie szkoły średniej na Białorusi jest ważny tylko dwa lata.
Represjonowani obywatele Białorusi chcący studiować w Polsce, którym wygasł certyfikat, muszą więc wrócić do swego kraju, aby go przedłużyć. Tymczasem obecna sytuacja na Białorusi wielu osobom uniemożliwia taki powrót
Chodzi więc o to, by w Polsce dokument był uznawany bezterminowo.
Interwencję w tej sprawie podjął wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, w porozumieniu z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego.
Wyjaśnił, że chodzi o to, by egzamin potwierdzający egzamin traktować tak, jak polską maturę, dzięki czemu absolwenci białoruskich szkół średnich mogliby legalnie studiować w Polsce.
Zmiana zasad mogłaby umożliwić kształcenie w Polsce przyszłych demokratycznych elit, które kiedyś przejmą władzę na Białorusi - tłumaczył na konferencji w Białymstoku wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki.
Dodał, że w ubiegłym roku studiowało w Polsce około 12 tysięcy obywateli Białorusi. Jest to, po Ukraińcach, druga najliczniejsza grupa zagranicznych studentów.
Białorusini w Białymstoku zbierają fundusze na renowację cmentarnych pomników zapomnianych działaczy białoruskich.
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Wiec upamiętniający 4. rocznicę represji w Białorusi. W 4. rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi, w centrum Białegostoku diaspora białoruska zorganizowała wiec Godności.