Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym jak radzą sobie twórcy w nowych okolicznościach, gdzie szukają inspiracji i jak widzą swoją przyszłość.
Zaprasza Źmicier Kościn
Na scenie Białostockiego Teatru Lalek wystąpili zarówno Białorusini z Podlasia jak i przedstawiciele białoruskiej diaspory z Warszawy, Wilna i Białegostoku. W finale IV Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego z okazji Dnia języka Ojczystego wzięło udział ponad 20 uczestników w różnych kategoriach wiekowych.
W tym dniu wspominamy o dziedzictwie językowym, które zostało nam od naszych przodków. Dziś (21.02) na całym świecie jest obchodzony Dzień Języka Ojczystego. W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy białoruskie Liceum w Hajnówce, gdzie tradycyjnie odbył się konkurs „Biełaruskaja hawenda”.
W lipcu ma się zakończyć gruntowy remont budynku starej szkoły w Rybołach. Od kilkunastu lat, mieści się tam Muzeum Miejscowej Białoruskiej Kultury „Baćkauszczyna”. Muzeum założył były miejscowy proboszcz i historyk - ojciec Grzegorz Sosna z matuszką Antoniną.
Festiwal „Wiersze na asfalcie” poświęcony pamięci białoruskiego poety Michasia Stralcowa już po raz czwarty odbył się poza granicami Białorusi. Mimo emigracyjnego kontekstu i represji reżimu Łukaszenki wobec wszystkiego co białoruskie w samej Białorusi, festiwal w tym roku miał bardzo obszerny program i trwał cztery dni. Wzięli w nim udział literaci z różnych...
Relacja z eliminacji centralnych Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2025”.
Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku zorganizowało cykl warsztatów tradycyjnego śpiewu „Pieśni Białostocczyzny”. Można było się zapoznać z białoruskimi kołysankami z Podlasia. Kołysanki pochodzą z archiwum fonograficzngo znanego białostockiego folklorysty Stefana Kopy. To świetna okazja by zapoznać się z podlaskimi kołysankami – podkreślają uczestnicy...
Wielkie wzruszenie, ale też i duma za „swoich”. Kilkadziesiąt osób w Bielsku Podlaskim wczoraj (14.02) w Kreatywnym Centrum Kultury wspólnie kibicowało podlaskiemu duetowi Sw@da i Niczos w finale polskich preselekcji do Eurowizji. Do ostatniego momentu artyści mieli szansę na wygraną. Większość widzów w sms-owym głosowaniu jednak zadecydowała, że nasz kraj w szwajcarskiej...
Z utworem „Lusterka” duet Sw@da x Niczos wystąpi wieczorem na polskich preselekcjach do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Znajomi wokalistki Niki Jurczuk zorganizowali publiczne pokazy konkursu, podczas których będzie można wspólnie oglądać i wspierać artystów z Podlasia.
Takich miejsc w Białorusi, ale również na Podlasiu jest wiele. „Święte krynice” z których wypływa uzdrawiająca woda, czyniąca cuda.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk