Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Białorusini w Białymstoku zbierają fundusze na renowację cmentarnych pomników zapomnianych działaczy białoruskich 22.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To miejsce pamięci i szacunku nie tylko zmarłych ale też przeszłości, szacunku do białoruskiej tradycji. Białorusini w Białymstoku zbierają fundusze na renowację i opłatę 4 cmentarnych pomników zapomnianych działaczy białoruskich. Mogiły działaczy znajdują się na prawosławnym cmentarzu przy cerkwi Wszystkich Świętych w Białymstoku. W audycji Pod znakiem Pogoni będziemy również na spotkaniu z poetką Zoją Saczko, która pisze w języku Białorusinów Podlasia. Gościem audycji będzie również białoruski aktor Aleksandr Żdanowicz, który opowie nam o swoich literackich zamiłowaniach.
Zaprasza Anna Petrovska
Na białostockim stadionie Chorten Arena trwają 12. Targi Książki. To okazja do nabycia nowości wydawniczych oraz do spotkania z autorami. Na dwóch stoiskach prezentują się również niezależne białoruskie wydawnictwa.
Wydarzenia kwietnia w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: wspólne Święta Wielkanocne, zainteresowanie młodego pokolenia tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi, czy „Podlaski Bon Turystyczny” pomoże branży turystycznej w...
Szóstego czerwca odbędą się uroczystości związane z 60 – leciem Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim, tak zwanej bielskiej Trójki. O historii szkoły i dniu dzisiejszym rozmawiamy z obecnym dyrektorem szkoły – Piotrem Nikołajukiem i wieloletnim , byłym dyrektorem – Bazylim Leszczyńskim.
Podlaski Bon Turystyczny to program samorządu województwa podlaskiego. Jego celem jest wsparcie branży turystycznej w związku z trudną sytuacją przy granicy z Białorusią. Turyści mogą otrzymać od 200 do 400 złotych dofinansowania na minimum dwa noclegi. Czy na takiej formie wsparcia skorzystają hotele i pensjonaty z okolic Puszczy Białowieskiej – opowiadają właściciele i...
Był to czas wesołych zabaw, muzykantów, pieśni i spotkań w rodzinnym gronie. W audycji opowiemy o tym, jak dawniej na wsi, nasi przodkowie świętowali wielkanocny tydzień tzw" świetłą siedmicę". Porozmawiamy także o podlaskich cmentarzach, mogiłach i materialnym dziedzictwie miejsc wiecznego spoczynku.
Był to jeden z najbardziej "śpiewnych" okresów w całym obrzędowym roku Białorusinów Podlasia. Od Świąt Wielkanocy od Lipska na północy po Bug na południu Białostocczyzny wybrzmiewały specjalne pieśni. Na Sokólszczyźnie, w okolicach Gródka, Białegostoku i Michałowa gospodarstwa domowe odwiedzały grupy z "kanapielką". Nad rzeką Narewką młodzież...
Wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych. W Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XXXI Olimpiadę Języka Białoruskiego. 12 najlepszych uczniów odebrało zaświadczenia Laureatów i Finalistów konkursu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość i porozmawiamy z organizatorami i uczestnikami.
Jak się oblicza datę Świąt Wielkiej Nocy w prawosławiu, a jak w katolicyzmie?
Czy zgodnie ze słowami papieża Franciszka jest szansa na wspólne święta Wielkanocne – na te i inne pytania postara się dziś odpowiedzieć dr. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – ks. Andrzej Kuźma.
W Bielsku Podlaskim powstanie muzeum kultowego filmu „Znachor”. To produkcja z 1982 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, którą częściowo kręcono właśnie w tym mieście. Budowę sfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który otrzymał od miasta na ten cel drewniany dom w centrum miasta, tuż przy sklepie w którym kręcono jedną ze scen.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk