Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Białorusini w Białymstoku zbierają fundusze na renowację cmentarnych pomników zapomnianych działaczy białoruskich 22.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To miejsce pamięci i szacunku nie tylko zmarłych ale też przeszłości, szacunku do białoruskiej tradycji. Białorusini w Białymstoku zbierają fundusze na renowację i opłatę 4 cmentarnych pomników zapomnianych działaczy białoruskich. Mogiły działaczy znajdują się na prawosławnym cmentarzu przy cerkwi Wszystkich Świętych w Białymstoku. W audycji Pod znakiem Pogoni będziemy również na spotkaniu z poetką Zoją Saczko, która pisze w języku Białorusinów Podlasia. Gościem audycji będzie również białoruski aktor Aleksandr Żdanowicz, który opowie nam o swoich literackich zamiłowaniach.
Zaprasza Anna Petrovska
Początkiem było wydanie opowiadań „Żubr” – Michała Androsiuka, niedawno wyszły wspomnienia Łarysy Gieniusz „Ptuszki biez hniozdau”, a najnowszą książką która ukazała się dzięki staraniom Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku są reporterskie portrety Anny Kondraciuk – „Prosta z lubovi”. O działalności wydawniczej centrum rozmawiamy dziś z zastępcą...
Proszą o pomoc w uratowaniu stuletniego domu. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zainicjowało zbiórkę by zebrać kwotę na naprawę dachu jednego z muzealnych domów – domu Anny Kondratiuk z 1925 roku. Bez wsparcia i wymiany gontu budynek grozi zniszczeniem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z twórcą muzeum i inicjatorem zbiórki na stronie zrzutka.pl Doroteuszem...
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.
Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.
Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.
Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. W audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także...
W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.
Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk