Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy odcinek Tarczy Wschód wybudowany

Pierwszy odcinek Tarczy Wschód wybudowany

30.11.2024, 10:22, akt. 11:24

Premier wizytował w sobotę (30.11) pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód na granicy polsko-rosyjskiej w województwie warmińsko-mazurskim.

Tarcza Wschód - umocnienia przy granicy polsko-rosyjskiej w województwie warmińsko-mazurskim, źródło: x.com/PremierRP
Tarcza Wschód - umocnienia przy granicy polsko-rosyjskiej w województwie warmińsko-mazurskim, źródło: x.com/PremierRP

Szef rządu podkreślił, że dzięki inwestycji województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie będą bezpieczniejsze. Zwrócił uwagę, że już na tym wczesnym etapie budowy widać, iż jest to nowoczesny sposób na chronienie polskiej granicy.


"To inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony"

- Tarcza Wschód była nowoczesnym pomysłem, w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu elementów infrastruktury i środowiska naturalnego. To inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony - mówił premier Donald Tusk.



"Na pograniczu wytrzymałości" - serial dokumentalny o granicy



Premier Donald Tusk podczas briefingu w pobliżu wsi Dąbrówka (woj. warmińsko-mazurskie) zaznaczył, że "możemy już wizytować pierwszy odcinek Tarczy Wschód", który w pierwotnym planie miał powstać w pierwszym kwartale przyszłego roku.


To był bardzo nowoczesny pomysł, w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu różnych elementów infrastruktury typu tzw. betonowe jeże, rowy przeciwczołgowe, ale też elementy środowiska naturalnego - powiedział.


Tusk zwrócił uwagę, że tylko na tym odcinku jest 3,5 tys. elementów betonowych. - Do 2028 r. będziemy chcieli uzbroić w ten sposób polską granicę - zaznaczył.


"Nie przewidujemy żadnych przymusowych wysiedleń"

Szef rządu podkreślił, że dzięki inwestycji Tarcza Wschód przy granicy będzie bezpieczniej. - A więc będzie się też tu w konsekwencji lepiej żyło - dodał. - Nie przewidujemy żadnych przymusowych wysiedleń - zaznaczył Tusk.




Premier podkreślił, że wszystkie plany dotyczące granicy wschodniej i północnej mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że może nie wszyscy uznają umocnienia za imponujące.


To nie są wieżowce, ale to już są kilometry tych instalacji. Części z tego projektu nie są widoczne gołym okiem (...). To jest i tak największy projekt tego typu w historii Europy po 1945 roku. Całość Tarczy Wschód to będzie projekt bez precedensu - zaznaczył.


Szef rządu zapewnił, że państwa należące do regionu bałtyckiego będą współpracowały z Polską, aby infrastruktura ta była skuteczna nie tylko na polskich odcinkach, ale na całej długości granicy, "przede wszystkim z Rosją i Białorusią". - Nasze działania będą dotyczyły także zabezpieczenia granicy z Ukrainą - z innych powodów, ale chcemy, żeby na całej długości wschodniej granicy Polacy czuli się bezpieczniejsi - stwierdził.


Budowa umocnień ma potrwać do 2028 r.

W czerwcu rząd przyjął uchwałę o dotyczącą budowy Tarczy Wschód. Dokument zakłada, że wzdłuż granicy północnej i wschodniej powstanie linia fortyfikacji i naturalnych przeszkód - łącznie na odcinku około 800 kilometrów. Budowa umocnień ma potrwać do 2028 r. Na ten cel rząd przeznaczy 10 miliardów złotych.

Celem inicjatywy jest "utworzenie kompleksowej infrastruktury obronnej na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji". Projekt Tarcza Wschód obejmuje nie tylko fortyfikacje, ale również systemy rozpoznania zagrożeń, wysunięte bazy wojskowe czy systemy antydronowe. Umocnienia mają ułatwić Wojsku Polskiemu obronę granicy i utrudnić potencjalnym napastnikom wtargnięcia w głąb kraju.


źródło: IAR, PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zatrzymania podejrzanych o przemyt. Wśród nich są byli celnicy

29.11.2024, 18:10

21 członków zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej papierosy zatrzymały polskie służby w Podlaskiem, na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz na Śląsku.


Straż Graniczna i Europol zatrzymali 25 organizatorów nielegalnej migracji [zdjęcia]

28.11.2024, 09:13

Wspólna akcja Europolu i funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pozwoliły na zatrzymanie 25 organizatorów nielegalnej migracji.


Cezary Tomczyk: Tarcza Wschód to program odstraszania i obrony [wideo]

13.11.2024, 07:04

Ministerstwo Obrony Narodowej dementuje pojawiające się spekulacje o planowanych wywłaszczeniach pod budowę umocnień Tarczy Wschód. Wiceministrowie Obrony Narodowej oraz przedstawiciele wojska spotkali się we wtorek (12.11) w Białymstoku z podlaskimi samorządowcami.


Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód - rozmawiali o tym z przedstawicielami MON i wojska

13.11.2024, 07:12

Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń. We wtorek (12.11) po raz pierwszy odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami wojska i MON na temat budowy umocnień.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok