Radio Białystok | Wiadomości | Cezary Tomczyk: Tarcza Wschód to program odstraszania i obrony [wideo]

Cezary Tomczyk: Tarcza Wschód to program odstraszania i obrony [wideo]

autor: Adam Janczewski

13.11.2024, 07:04, akt. 07:49

Ministerstwo Obrony Narodowej dementuje pojawiające się spekulacje o planowanych wywłaszczeniach pod budowę umocnień Tarczy Wschód. Wiceministrowie Obrony Narodowej oraz przedstawiciele wojska spotkali się we wtorek (12.11) w Białymstoku z podlaskimi samorządowcami.

Paweł Krutul, Stanisław Czosnek, Stanisław Wziątek, Cezary Tomczyk, Jacek Brzozowski, 12.11.2024, fot. Sylwia Krassowska
Paweł Krutul, Stanisław Czosnek, Stanisław Wziątek, Cezary Tomczyk, Jacek Brzozowski, 12.11.2024, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Tarcza Wschód ma powstać we współpracy i przy zaangażowaniu lokalnej społeczności - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cezary Tomczyk: Chcemy, żeby na budowie Tarczy Wschód skorzystali mieszkańcy

Zdaniem wiceministra ta inwestycja będzie gwarantem tego, że mieszkańcy regionu będą bezpieczni i jednocześnie nie stracą finansowo.


Chcemy, żeby na budowie Tarczy Wschód i na całym tym projekcie skorzystali mieszkańcy. Nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale z punktu widzenia realnego interesu "tu i teraz". Żeby tutaj rozwijała się turystyka, żeby ludzie wiedzieli, że na wschodzie Polski jest bezpiecznie. Żeby pieniądze, które wydamy na Tarczę Wschód zostały tutaj, u lokalnych przedsiębiorców. Żeby oddać temu społeczeństwu to, co traci ze względu na taki ogromny problem z którym się mierzymy - mówił Cezary Tomczyk.



Wiceszef MON podkreśla, że Tarcza Wschód to program odstraszania i obrony.


Budowa Tarczy Wschód na granicy polsko-białoruskiej czy polsko-rosyjskiej jest w głównej mierze po to, żeby nigdy nie doszło do konfrontacji z naszym krajem. Jest po to, żeby Polska była bezpieczna. Dopiero drugim elementem tego narodowego programu jest kwestia obrony. Po to, żeby Polska była gotowa na każdy scenariusz, który przecież dzisiaj na świecie może się zrealizować - mówił wiceminister.


Budowa Tarczy Wschód ma kosztować co najmniej 10 miliardów złotych. Za te pieniądze mają powstać umocnienia na granicy z Białorusią i z rosyjskim obwodem królewieckim - m.in. jeże żelbetonowe, palisady, czy rowy przeciwczołgowe, ale też systemy antydronowe i systemy łączności.


Stanisław Wziątek o Tarczy Wschód: Inwestycje będą realizowane na gruntach państwowych

Wiceszef MON Stanisław Wziątek przekazał, że mieszkańcy Podlasia niepokoją się o ewentualne wywłaszczenia, spowodowane tą inwestycją.


Nie ma takich planów i nigdy nie było. Nikt nie będzie nigdzie przenoszony. Wywłaszczeń nie będzie w kategoriach strategicznych. Jeśli się pojawią, będą miały charakter tylko i wyłącznie incydentalny. Nasze inwestycje będą realizowane na gruntach Skarbu Państwa, Lasów Państwowych i wielu innych elementach naszej infrastruktury państwowej - zapewnił.



Jednocześnie wiceszef MON poinformował, że resort zwraca się z prośbą do samorządów, które deklarowały gotowość do ewentualnych wysiedleń mieszkańców, o to, by zagospodarowały około 1 hektara ziemi do magazynowania niezbędnych materiałów do budowy Tarczy Wschód. "Takie w każdej gminie miejsca magazynowania powinny powstać" - podkreślił.

Jak dodał, jest przekonany, że samorządy stworzą taką przestrzeń na gruntach miejskich, a nie prywatnych.

Wiceszef MON zapewnił mieszkańców Podlasia, że otrzymają wsparcie w swoich "działaniach rozwojowych, także tych, które doprowadzą do wypromowania produktów turystycznych, które mogą spowodować, że pojawią się tutaj goście, turyści z całego kraju i zagranicy". "Wszystkie te inwestycje mają doprowadzić do tego, aby wprowadzić koniunkturę rozwojową na całym Podlasiu. Mówimy tutaj o zaangażowaniu w realizację Tarczy Wschód przedsiębiorców, ale także środowiska lokalne" - mówił Wziątek.

Wiceminister Cezary Tomczyk dodał, że jeśli będą wywłaszczenia, to będą to pojedyncze przypadki, ale zaznaczył, że być może nie będzie ich wcale. Zaznaczył, że przy budowie Tarczy to wojsko oceni gdzie i jaka będzie infrastruktura.

Starosta hajnowski Andrzej Skiepko powiedział dziennikarzom, że najważniejsze dla niego jest rozwianie obaw dotyczących potencjalnych wywłaszczeń. 


Dzisiaj zostały rozwiane wszelkie spekulacje. Otóż wywłaszczeń nie będzie. Nie będzie wysiedleń, chyba że faktycznie przy granicy będą takie miejsca, na których w innym przypadku nie będzie możliwości ewentualnie uzbrojenia tego terenu. Natomiast generalnie wszystko będzie się odbywać poza terenami prywatnymi i z tego się najbardziej cieszymy, bo różne były opinie, że nawet będą wywłaszczane całe wsie, czyli to jest nieprawdą - powiedział starosta Skiepko.


Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski poinformował, że wtorkowe spotkania nt. Tarczy Wschód w Białymstoku oraz w Hajnówce, to inauguracja debaty z samorządami i mieszkańcami oraz biznesem o tym jakie działania będą podejmowane, aby Tarcza powstała. Zapowiedział, że dialog będzie prowadzony na wszystkich szczeblach - także sołectw, również z jego udziałem - aby walczyć z nieprawdziwymi informacjami, które podają ci, którzy chcą zaszkodzić tej inwestycji, a Tarcza - dodał - jest programem pozytywnym. "Jest inwestycją w pokój, jest programem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polkom i Polakom, mieszkańcom nie tylko naszego regionu, ale całego kraju" - powiedział wojewoda.


źródło: PAP | red: mag, zmj, sk, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy to jedne z głównych tematów orędzia prezydenta Andrzeja Dudy

16.10.2024, 10:55

Bezpieczeństwo Polski trzeba wyjąć poza nawias partyjnych sporów na arenie politycznej - zaapelował prezydent Andrzej Duda. W orędziu wygłoszonym w Sejmie podkreślił, że wobec agresywnej polityki Rosji kwestia ta stała się pierwszoplanowa w naszej części Europy.


Premier: Tarcza Wschód rusza na serio, rozmowy o jej wspófinansowaniu wkrótce w Brukseli

14.10.2024, 17:50

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek (14.10) w Orzyszu, że projekt Tarczy Wschód "rusza tak na serio". Podkreślił, że jest to wspólna inicjatywa obronna m.in. z państwami bałtyckimi i Finlandią, a o jej współfinansowaniu będzie w najbliższym czasie rozmawiał w Brukseli.


Jacek Siewiera: nie wolno zapomnieć o tym, skąd pochodzi największe zagrożenie dla RP [zdjęcia, wideo]

11.10.2024, 07:15

Nie wolno nam utracić ostrości widzenia i zapomnieć o tym, z którego kierunku przychodzi największe zagrożenie dla RP - powiedział w piątek (11.10) na granicy z Białorusią w Połowcach szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Spotkał się tam ze służbami i oglądał wzmacniane zabezpieczenia na tej granicy.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok