Radio Białystok | Wiadomości | W Grajewie wmurowano kamienie pamięci poświęcone żydowskiej rodzinie Gorczyckich

W Grajewie wmurowano kamienie pamięci poświęcone żydowskiej rodzinie Gorczyckich

autor: Paweł Wądołowski

25.11.2024, 15:02, akt. 15:14

Najgorsze, co możemy zrobić, to zapomnieć. Tak mówili uczestnicy wmurowania kamieni pamięci poświęconych żydowskiej rodzinie Gorczyckich z Grajewa. Wmurowano je przed Centrum Kultury przy ulicy Wojska Polskiego.

Uroczystość wmurowania kamieni pamięci w Grajewie, 25.11.2024, fot. Paweł Wądołowski
Uroczystość wmurowania kamieni pamięci w Grajewie, 25.11.2024, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
W Grajewie wmurowano kamienie pamięci poświęcone żydowskiej rodzinie Gorczyckich - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Każdy kamień poświęcony jest innej osobie

Są tam cztery kamienie, każdy poświęcony innej osobie. Wszystkie zginęły zamordowane przez Niemców w Treblince. 

- Ideą kamieni pamięci jest to, że to rodzina postanawia upamiętnić przodków, którzy żyli w danej miejscowości. My tylko wskazaliśmy miejsce, ustaliliśmy, że mieszkali przy tej ulicy. Była to rodzina Gorczyckich. Dotarła do Grajewa ze Szczuczyna, jeden z jej członków był krawcem w Grajewie. Było to miasto graniczne i właśnie po uruchomieniu linii kolejowej Żydzi stanowili nawet 70 proc., a w okresie międzywojennym około 40 proc. mieszkańców Grajewa. Była to niezwykle ważna grupa społeczna dla mieszkańców pod względem czy to ekonomicznym, czy kulturalnym, czy w innych dziedzinach życia. Niestety kres tej społeczności położyły wydarzenia Holokaustu i II wojny światowej. Ale staramy się, żeby pamięć o tych ludziach, którzy tworzyli Grajewo przez wieki, istniała i pozostawała - mówi dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury Tomasz Dudziński. 


Podczas uroczystości byli krewni rodziny Gorczyckich

Podczas uroczystości byli krewni rodziny Gorczyckich. Między innymi wnuczka osób, które tabliczki upamiętniają, Israela Meyerstein.


Jesteśmy bardzo wdzięczni za dzisiejsze wydarzenie, ponieważ niezwykle ważne jest dla nas, żeby pokazać teraz naszym dzieciom historię naszej miejscowości. Tutaj tata chodził do gimnazjum hebrajskiego i, ogólnie, jeżeli kiedykolwiek był temat tego, w jaki sposób stracił rodziców, to zawsze odbiegał od tematu. Widać było, że nie był to dla niego łatwy temat - mówiła.


O tym, że nie można zapomnieć o żydowskiej społeczności Grajewa mówił też burmistrz miasta Maciej Bednarko. 


Organizujemy to w celu przypominania naszym mieszkańcom o naszej lokalnej historii. O tym że przed II wojną światową wspólnie z ludźmi narodowości żydowskiej tutaj mieszkaliśmy, prowadziliśmy to miasto, więc o takich rzeczach należy mówić i je przypominać - mówił burmistrz.


W uroczystości wmurowania kamieni uczestniczyli przedstawiciele miejskiego samorządu, a także uczniowie jednej z grajewskich szkół średnich.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości w hołdzie powstańcom z białostockiego getta - kwiaty, kamienie pamięci, wystawa i koncert

16.08.2024, 07:00

Mija 81 lat od wybuchu żydowskiego powstania w białostockim getcie. Z tej okazji władze miasta, województwa oraz przedstawiciele Republiki Federalnej Niemiec oddali hołd poległym mieszkańcom miasta w nierównej walce przeciw niemieckim okupantom.


80 lat temu w getcie białostockim wybuchło powstanie [zdjęcia]

16.08.2023, 07:12

W środę przypada 80. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie, które historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Główne walki trwały 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok