Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w hołdzie powstańcom z białostockiego getta - kwiaty, kamienie pamięci, wystawa i koncert

Uroczystości w hołdzie powstańcom z białostockiego getta - kwiaty, kamienie pamięci, wystawa i koncert

autor: Ryszard Minko

16.08.2024, 07:00, akt. 18:09

Mija 81 lat od wybuchu żydowskiego powstania w białostockim getcie. Z tej okazji władze miasta, województwa oraz przedstawiciele Republiki Federalnej Niemiec oddali hołd poległym mieszkańcom miasta w nierównej walce przeciw niemieckim okupantom.

Obchody 81. rocznicy powstanie w getcie, 16.08.2024, fot. www.bialystok.pl
Obchody 81. rocznicy powstanie w getcie, 16.08.2024, fot. www.bialystok.pl


0:00
0:00
Kamienie pamięci na ulicy Lipowej - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
81. rocznica powstania w getcie - relacja Ryszarda Minki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi

Oficjalna uroczystość w 81. rocznicę tamtych wydarzeń miała miejsce w południe, przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasador Niemiec, przedstawiciele gmin i organizacji żydowskich.



Pomnik stoi na placu im. przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. Po okolicznościowych wystąpieniach i modlitwach, składano tam wieńce i kwiaty. Wcześniej znicze zapalono m.in. przy Pomniku Wielkiej Synagogi, upamiętniającym ofiary pożaru z 27 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy spędzili Żydów do największej w mieście bożnicy i ją podpalili. Data ta symbolizuje początek eksterminacji społeczności żydowskiej w Białymstoku.


Pamięci Felicji Raszkin-Nowak

Na chodniku na ul. Lipowej w Białymstoku zostały w piątek wmurowane tzw. kamienie pamięci poświęcone rodzinie Felicji Raszkin-Nowak - dziennikarce, pisarce ocalałej z zagłady miejscowego getta i obozów koncentracyjnych. 

Felicja Raszkin-Nowak (1924-2015) urodziła się w Warszawie, ale była związana z Białymstokiem; była świadkiem powstania w getcie. Udało jej się z getta uciec; doczekała końca wojny dzięki polskiej rodzinie z podbiałostockiej wsi, która ukrywała ją przez prawie rok.

W 1968 roku zmuszona do wyjazdu z Polski, trafiła do Kopenhagi, gdzie współpracowała z Radiem Wolna Europa i propagowała polską literaturę. Swoje przeżycia spisała w książce "Moja gwiazda".


Wystawa "Wspólne dziedzictwo. Historie codziennej współpracy”

Możemy zobaczyć ich pozujących podczas jazdy na rowerze, czy grupowe zdjęcia kiedy działali w różnych organizacjach społecznych - na placu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białymstoku ustawiono plenerowa wystawę fotografii poświęconą żydowskim mieszkańcom miasta okresu międzywojnia. - Pokazujemy ich takimi, jakimi wtedy byli - mówi współautor wystawy Piotr Znaniecki.



Na planszach widzimy między innymi członków różnych żydowskich organizacji. To oni przed stu laty tworzyli w Białymstoku to, co dziś nazywamy społeczeństwem obywatelskim - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolożka z Fundacji SocLab.


Plenerowa wystawa jest elementem obchodów 81. rocznicy powstania w białostockim getcie. 10 plansz z fotografiami zostanie w centrum miasta do końca września.

Natomiast wieczorem, o 19:00 odbędzie się koncert Zespołu Shangri-La w Nie Teatrze. W tym samym czasie, tym razem w Kinie Forum, odbędzie się koncert "Trzecie Wrota”. Na oba wydarzenia muzyczne obowiązują wejściówki, które można odbierać u organizatorów.


Walki rozpoczęły się 16 sierpnia 1943 roku i trwały zaledwie kilka dni. Zdaniem historyków powstanie w białostockim getcie było jednym z największych zrywów ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskiej. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

| red: mag, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wieczór szabatowy w Białymstoku. Z kulturą żydowską mógł zapoznać się każdy zainteresowany

9.08.2024, 13:50

Nie tylko nabożeństwo, ale także prezentacja multimedialna. Wieczór szabatowy, który odbył się przy ulicy Malmeda 6 w Białymstoku, był okazją, aby z kulturą żydowską mógł zapoznać się każdy zainteresowany.


Obchody 83. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem [zdjęcia, wideo]

10.07.2024, 08:53

83 lata temu doszło do mordu Żydów w Jedwabnem. 10 lipca 1941 roku zostali zebrani na miejskim Rynku, a 300 osób zamkniętych w stodole i spalonych. Według ustaleń IPN dokonali go Polacy z inspiracji Niemców.


83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. Białystok oddał hołd ofiarom

27.06.2024, 09:28

W Białymstoku upamiętniono w czwartek (27.06) ofiary w 83. rocznicę spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w tym mieście. Według różnych przekazów, niemieckie oddziały spędziły do synagogi od 600 do tysiąca Żydów i podłożyły ogień.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!






fot. Monika Kalicka
REGION
15.08.2024, 12:58, akt. 16.08.2024, 10:05

Masz wątpliwości? Zanieś grzyby do sanepidu










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok