Radio Białystok | Wiadomości | Rzuć palenie chociaż na jeden dzień
Palenie tytoniu powoduje wiele chorób - przypominają lekarze. W przypadającym w czwartek (21.11) Światowym Dniu Rzucania Palenia zachęcają palaczy, by przynajmniej na jeden dzień odstawili papierosy.
- Warto uświadomić sobie jakie skutki dla zdrowia niesie ten nałóg - mówi profesor Wojciech Naumnik, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Profesor Wojciech Naumnik radzi osobom, które chcą rzucić palenie, by wzięły pod uwagę jego negatywne skutki zdrowotne, ale też finansowe. Eksperci podkreślają, że organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Po po 24 godzinach - zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, po 20 minutach - spada tętno, a w ciągu 12 godzin - wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi.
Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 70 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Do tych związków możemy zaliczyć: nikotynę, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru i wiele innych
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce obchodzony jest od 1991 roku w trzeci czwartek listopada, natomiast 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa. Dni te mają za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. W 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący - aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła wszystkie stany. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce od 1991 roku.