Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze zachęcają do rzucenia palenia - dziś Światowy Dzień Bez Papierosa
Każda chwila jest dobra, by rzucić palenie papierosów. Przekonują do tego eksperci w przypadającym w piątek (31.05) Światowym Dniu Bez Papierosa.
"Być może zrezygnowanie dzisiaj z nikotyny pomoże na stałe w pozbyciu się nałogu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Ewa Sierko - kierownik Oddziału Radioterapii I Białostockiego Centrum Onkologii.
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia.
W Polsce co roku odkrywa się 22 tys. przypadków raka płuc. Na obszarze województwa podlaskiego ten rodzaj nowotworu odpowiada za ok. 11 proc. nowotworów wśród mężczyzn i ok. 6 proc. wśród kobiet. Za sporą część przypadków odpowiada palenie papierosów. Nałóg ten jest na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób w Europie. Odpowiada za 30 proc. zachorowań na nowotwory oraz za 90 proc. zgonów z powodu raka płuc.
Szacuje się, że pierwsze efekty ograniczenia palenia są widoczne już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa. To w tym czasie normuje się ciśnienie krwi, wzrasta ilość tlenu we krwi, a dwutlenek węgla zaczyna stopniowo uwalniać się z organizmu.
W dymie papierosowym znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji smolistych, które przenikają w głąb skóry. Mogą one nie tylko wpłynąć negatywnie na jej wygląd, ale także na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób dermatologicznych, sprzyjając nawet szybszej progresji czerniaka. Dym tytoniowy wpływa także niekorzystnie na stan włosów i paznokci, dlatego po rzuceniu nałogu można zauważyć znaczną poprawę, co ma znaczenie zwłaszcza dla kobiet.
W Polsce coraz mniej osób pali papierosy, ale statystyki są wciąż alarmujące. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24 proc. Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów, tymczasem na rynku już pojawiła się ich alternatywa. To kolorowe urządzenia, na których można grać w gry czy słuchać muzyki. Nowe modele e-papierosów przypominają zabawki, co wpływa na ich popularność wśród dzieci i młodzieży.
Sto e-papierosów bez polskich znaków akcyzy przejęli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku.
16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, a 17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Przy suwalskich szkołach położonych przy ulicy Sejneńskiej wprowadzona zostanie strefa wolna od dymu nikotynowego i papierosów elektrycznych.