Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku uchodźcy i potrzebujący znajdą wsparcie w 10 mieszkaniach najmu społecznego
Uchodźcy z Ukrainy, ale też osoby spełniające kryteria pomocy społecznej, m.in. matki z dziećmi, znajdą w Białymstoku pomoc w 10 mieszkaniach przygotowanych przez Fundację Dialog w ramach najmu społecznego.
W 2024 r. przygotowywano 10 takich mieszkań
W 2024 r. przygotowywano 10 takich mieszkań - poinformowali w środę (16.10) na konferencji prasowej przedstawiciele Fundacji Dialog w Białymstoku oraz międzynarodowej organizacji humanitarnej Norwegian Refugee Council, które realizują projekt najmu społecznego.
Zaprezentowali jedno z takich mieszkań przy ul. Nowy Świat, gdzie wkrótce w trzech niezależnych pokojach ze wspólną kuchnią i łazienką zamieszkają kobiety z dziećmi.
Prezes zarządu Fundacji Dialog Michał Gaweł wyjaśnił, że mieszkania należą głównie do gminy Białystok. Były w złym stanie technicznym, stały puste od lat, fundacja je wyremontowała, od początku płaciła też za nie czynsz miastu (Zarządowi Mienia Komunalnego). Gdy wprowadzają się do nich mieszkańcy, to oni przejmują płacenie czynszu, opłat.
Umowa najmu jest zawierana na indywidualnie ustalony z daną osobą okres. "Czynsze są dużo niższe niż na rynku. To jest nawet połowa czynszu, który jest wolnorynkowy, więc one (mieszkania) są tańsze" - powiedział Michał Gaweł.
Poinformował, że zgodnie z założeniami projektu, ok. 70 proc. najemców tych mieszkań to uchodźcy z Ukrainy, ale później będą też mogły zamieszkać w tych lokalach osoby spełniające kryteria pomocy społecznej. Osoby do tych mieszkań są kwalifikowane na podstawie określonych punktowanych kryteriów, przyjętego regulaminu. Fundacja wyposaża mieszkania w meble, lokatorzy są wspierani przez pracowników socjalnych, są nadzorowane przez fundację, asystentów społecznych.
Projekt z Norwegian Refugee Council Fundacja Dialog prowadzi od 2022 r.
Projekt z Norwegian Refugee Council Fundacja Dialog prowadzi od 2022 r.
Od jakiegoś czasu we współpracy z miastem Białystok wynajmujemy mieszkania od miasta, które są ruinami - ponieważ większość tych mieszkań to były pustostany - i remontujemy je przy pomocy partnerów, ale również te mieszkania są remontowane przez osoby, które odrabiają np. kary w ramach godzin społecznych, przez uczestników Centrum Integracji Społecznej - wyjaśnił Gaweł.
Prezes Fundacji Dialog dodał, że dzięki współpracy z NRC udało się remonty przyspieszyć. NRC finansuje także działające przy ul. Kolejowej w Białymstoku Biuro Najmu Społecznego i usług, które koordynuje przydzielanie i wynajem mieszkań, działanie Centrum Integracji Społecznej Fundacji Dialog oraz infolinię (będzie działać do końca 2024 r.) z poradami prawnymi.
Aleksandra Minkiewicz z NRC powiedziała, że mieszkanie to jedna z podstawowych potrzeb, o których mówią uchodźcy z Ukrainy. "Dla tych osób mieszkanie to nie jest tylko dach nad głową i cztery ściany. Ono im także daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności i przynależności do lokalnej społeczności, które pozwalają im planować następne kroki" - powiedziała.
Dodała, że kompleksowe wsparcie jest ważne, bo z badań NRC opublikowanych w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie wynika, że zarobki uchodźców nie wystarczają im na pokrycie podstawowych potrzeb, w tym kosztów mieszkania, dlatego mogą chcieć wrócić na Ukrainę, co nie jest dla nich wciąż bezpiecznie.
Dlatego tak bardzo ważne jest, aby takie projekty, jak projekt realizowany przez Fundację Dialog wraz z NRC - dalej funkcjonowały i żebyśmy dalej mogli prowadzić taką współpracę między samorządami a lokalnymi społecznościami i organizacjami humanitarnymi - zaznaczyła Aleksandra Minkiewicz.
Remonty 10 mieszkań kosztowały w 2024 r. łącznie ok. 340 tys. zł. Łącznie we współpracy z NRC przygotowano w 2023 i 2024 r. 20 mieszkań na najem społeczny. Koszt 10 mieszkań dostosowanych w 2023 r. był podobny.