Radio Białystok | Wiadomości | Wchodzą w życie nowe przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy
Od poniedziałku (1.07) kończy się wsparcie finansowe dla osób i placówek zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie ukraińskim uchodźcom. Zakłada to nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zapisy ustawy oznaczają, że bez świadczenia pieniężnego pozostaną podmioty udzielające dotychczas schronienia uchodźcom. Ukraińcy już dziś zaczynają borykać się z problemem braku zakwaterowania. Wynajem mieszkań na wolnym rynku najczęściej przekracza możliwości finansowe - zwłaszcza rodzin z osobami niepełnosprawnymi oraz samotnych Ukrainek z dziećmi.
Oksana z Kijowa mieszka w Białymstoku z córką. Ze względu na opiekę nad dzieckiem pozostaje obecnie bez zatrudnienia.
Mam problem. Mieszkałyśmy w hotelu, ale już go opuściłyśmy, bo program się skończył i szukam mieszkania. Na razie mieszkam u znajomych, ale wynajmowanie tego mieszkania to dla mnie za drogo - mówi pani Oksana.
Udzielaniem kompleksowej pomocy ukraińskim rodzinom zajmuje się m.in. Fundacja Dialog.
Wiele rodzin, które mieszkały dotychczas w akademikach czy hotelach korzystających z pomocy, traci dach nad głową. Co prawda był czas, żeby się do tego przygotować i poszukać mieszkania na wolnym rynku, ale większość uchodźców to kobiety z dziećmi. Jeżeli są małe dzieci, to występuje też problem z podjęciem zatrudnienia - mówi Olga Marszałek z Fundacji Dialog.
Brak wystarczających środków, aby wynająć mieszkanie prywatne, powoduje, że ukraińskie uchodźczynie wojenne szukają zakwaterowania chociażby w mieszkaniach komunalnych w Biurze Najmu Społecznego Fundacji Dialog. Obecnie większość mieszkań jest zajętych.
Aby dostać to mieszkanie, chętne osoby powinny się zarejestrować i jeżeli jakieś mieszkanie się zwalnia, to wówczas je udostępniamy - mówi pracownica Fundacji Dialog.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada też, że od poniedziałku (1.07) finansowanie wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia ukraińskich uchodźców będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z właściwym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. Dotyczy to jednak tylko tych uchodźców z Ukrainy, którzy są w szczególnie trudnej sytuacji.