Radio Białystok | Wiadomości | Trwa akcja "#odwołuje #nieblokuje". Dotyczy problemu nieodwoływania wizyt lekarskich, które przepadają

Trwa akcja "#odwołuje #nieblokuje". Dotyczy problemu nieodwoływania wizyt lekarskich, które przepadają

8.10.2024, 09:10, akt. 12:19

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), Ministerstwo Zdrowia, Centrum Medyczne CMP oraz pozostali współorganizatorzy akcji zainaugurowali 3. edycję kampanii społecznej "#odwołuje #nieblokuje", poświęconej problemowi nieodwoływania wizyt lekarskich.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Czy zdarza się nam zapomnieć o wizycie lekarskiej i nie odwołać spotkania - audycja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tylko w Białostockim Centrum Onkologii w ubiegłym roku udzielono 180 tysięcy porad. W gabinetach lekarzy specjalistów dziennie przyjmowanych jest około tysiąca pacjentów. 


W tym roku odwołano telefonicznie i sms-owo prawie 15 tysięcy porad. One nie przepadły, bo pacjenci poinformowali rejestrację o niemożności przyjścia do poradni - mówi rzeczniczka BCO  Monika Ferenz.


W Białostockim Centrum Onkologii rzadko się zdarza, by chory nie przyszedł na zaplanowaną wizytę.

Tymczasem w kraju ponad 60 procent ankietowanych przez NFZ placówek przyznało, że odsetek nieodwołanych wizyt i zabiegów wynosi u nich nawet 20 procent wszystkich wizyt w roku, w co dziesiątej placówce nieodwołanych wizyt jest nawet 40 procent.


Każdego roku w województwie podlaskim przepadają tysiące terminów do lekarzy specjalistów, z których mogłyby skorzystać osoby potrzebujące. Tymczasem wiele przepada, bo umówieni pacjenci nie pojawiają się w gabinetach lekarskich - mówi rzeczniczka Podlaskiego NFZ Izabella Przewłocka.


Dodaje, że nieodwołana wizyta to nie tylko zwykła strata czasu i pieniędzy. To zabieranie drugiemu człowiekowi szansy, żeby zaczął się leczyć, ratował swoje zdrowie, a nawet życie.

Izabella Przewłocka wylicza, że w tym roku w Podlaskiem "przepadło"  50,5 tysiąca wizyt lekarskich, zabiegów, badań diagnostycznych, bo pacjenci nie odwołali zaplanowanych wizyt. Najwięcej "straconych" wizyt było u ortopedów (prawie 15 tysięcy), u kardiologów (ponad 13 tysięcy) a na rehabilitacje nie przyszło prawie 8 tysięcy osób.

Jak wynika z danych NFZ, dotyczących 40 monitorowanych przez Fundusz świadczeń, od stycznia do sierpnia 2024 roku na umówione wizyty lub badania w całym kraju nie przyszło ponad 982 tys. osób. Według prognozy NFZ do końca roku liczba ta może urosnąć do blisko 1,45 miliona.

| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaski NFZ włącza się w kampanię edukacyjną "Odwołuję, nie blokuję"

13.07.2023, 06:55

Każdego roku w województwie podlaskim przepadają tysiące terminów do lekarzy specjalistów, z których mogłyby skorzystać osoby potrzebujące. By to zmienić, Podlaski NFZ włącza się w kampanię edukacyjną "Odwołuję, nie blokuję".


ZUS wznowił bezpośrednie badania przez lekarzy orzeczników

12.05.2020, 11:48

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania przez lekarzy orzeczników. Od połowy marca badania i komisje lekarskie - z powodu zagrożenia koronawirusem były zawieszone.


Jeśli nie potrzebujesz pilnej wizyty u lekarza, nie przychodź - apelują pracownicy szpitala w Białymstoku

17.03.2020, 12:46

Pracownicy placówki dzwonią do pacjentów poradni specjalistycznych i upewniają się, czy danego dnia pacjenci faktycznie pilnie potrzebują porady lekarskiej.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok


Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok