Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski NFZ włącza się w kampanię edukacyjną "Odwołuję, nie blokuję"
Każdego roku w województwie podlaskim przepadają tysiące terminów do lekarzy specjalistów, z których mogłyby skorzystać osoby potrzebujące. By to zmienić, Podlaski NFZ włącza się w kampanię edukacyjną "Odwołuję, nie blokuję".
Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich bez wcześniejszego odwołania.
Jeśli nie możemy przyjść na umówione spotkanie do poradni, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie - apeluje rzeczniczka Podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.
Beata Leszczyńska dodaje, że tylko w pierwszym półroczu tego roku w naszym regionie przepadły 22 tysiące terminów do specjalistów, z których mogłyby skorzystać osoby potrzebujące.
Najwięcej, bo ok. 8300 osób nie odwołało wizyt dotyczących świadczeń z zakresu kardiologii; przeszło 8000 z ortopedii i traumatologii narządu ruchu, przeszło 4000 osób z endokrynologii oraz blisko 1800 z onkologii.
Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących. Oczywiście są sytuacje losowe, których wcześniej nie można było przewidzieć, jednak skala problemu jest bardzo duża i nie można winy za taki stan rzeczy zrzucić tylko na nieprzewidziane sytuacje - mówi Beata Leszczyńska.
W całym kraju w pierwszym półroczu tego roku około pół miliona osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty.
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli ponad 207 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 30 procent nieodwołanych terminów to świadczenia z zakresu kardiologii.
Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.