Radio Białystok | Wiadomości | Jeśli nie potrzebujesz pilnej wizyty u lekarza, nie przychodź - apelują pracownicy szpitala w Białymstoku
Pracownicy placówki dzwonią do pacjentów poradni specjalistycznych i upewniają się, czy danego dnia pacjenci faktycznie pilnie potrzebują porady lekarskiej.
Jak mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski, jeśli jest taka możliwość, to pacjenci obsługiwani są telefonicznie lub on-line, otrzymują też recepty i zwolnienia.
Cezary Nowosielski dodaje, że nie dotyczy to wszystkich poradni specjalistycznych, bo ortopedyczne czy chirurgiczne, gdzie są przyjmowane nagłe przypadki, przyjmują jak dotychczas.
W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku jest 26 poradni specjalistycznych.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku z kolei wstrzymano wszystkie przyjęcia do poradni specjalistycznych.
Lekarze udzielają porad telefonicznie i w ten sposób wystawiają recepty i zwolnienia.
W poradniach przyjmowani są tylko pacjenci, którym trzeba zmienić opatrunek, zdjąć gips, szwy czy podać lek w ramach programu lekowego.
W szpitalu MSWiA w Białymstoku wizyty pacjentów pierwszorazowych do lekarzy specjalistów są przesunięte na kwiecień. Dotychczasowi pacjenci poradni - na wizyty kontrolne i w sprawie recepty powinni się kontaktować telefonicznie.
Wywołujący chorobę COVID-19 koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy – ostrzega były konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Jerzy Szaflik. Dlatego należy bezwzględnie unikać dotykania oczu, nosa i ust, a personel medyczny powinien nosić okulary ochronne - dodaje.
W czasie pandemii COVID-19 warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach i regularne picie wody – ocenia dr Gordan Lauc, ekspert w dziedzinie glikanów. Nasze śluzówki nie ulegają wówczas wysychaniu i stanowią mocniejszą barierę dla wirusów.
W szpitalu w Wałbrzychu w województwie dolnośląskim zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem.
Mam obowiązek przygotowywać się na warianty pesymistyczne, do końca tygodnia będziemy mieli 1,5 tys. - 2 tys. przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Ocenił, że szczyt zachorowań w Polsce może wystąpić za dwa, trzy tygodnie.
Od wtorku (16.03) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w związku z koronawirusem zawiesza do odwołania planowe przyjęcia do wszystkich klinik i oddziałów - poinformował w poniedziałek szpital. Wcześniej zostały wstrzymane planowe zabiegi w szpitalu.
W związku z czasowym przekształceniem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w szpital jednoimienny i nowymi zadaniami, które spoczywają na tej placówce, Zarząd Województwa Podlaskiego powierzył w poniedziałek (16.03) pełnienie funkcji dyrektora szpitala Jackowi Rolederowi.