Radio Białystok | Wiadomości | Na rogu ulic Mazowieckiej i Kaczorowskiego ma powstać pomnik Ryszarda Kaczorowskiego
Na skwerze na rogu ulic Mazowieckiej i Kaczorowskiego ma stanąć pomnik upamiętniający związanego z Białymstokiem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego - zdecydowali w piątek (27.09) białostoccy radni. Pomnik miał powstać na zbiegu ulic Ryszarda Kaczorowskiego, Bema i Cieszyńskiej.
Zbieg ulic Ryszarda Kaczorowskiego, Bema i Cieszyńskiej to miejsce, które jest ściśle związane z młodością Ryszarda Kaczorowskiego (1919-2010), gdzie mieszkał, uczęszczał do szkoły. Rodzinny dom Ryszarda Kaczorowskiego znajdował się przy ul. Mazowieckiej 7, a na Mazowieckiej 35 do dziś stoi budynek, do którego chodził do szkoły.
W uzasadnieniu uchwały podano, że nowa lokalizacja pod pomnik obejmuje teren kilkukrotnie mniejszy niż pierwotnie planowano, co ma pozwolić właściwie wykorzystać i zagospodarować środki przewidziane na ten cel. Pomnik i jego otoczenie ma powstać z Budżetu Obywatelskiego miasta. Na sesji podano, że planowana na ten cel kwota to 700 tys. zł.
Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Jest honorowym obywatelem tego miasta. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku. Zatrzymany w 1940 r. przez NKWD został skazany na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na wywózkę do łagru na Kołymie.
Po odzyskaniu wolności wstąpił do armii gen. Władysława Andersa i przeszedł nią cały szlak bojowy. Walczył pod Monte Cassino.
W 1947 r. osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 r. objął - po zmarłym nagle Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie jako szósty prezydent II RP. 22 grudnia 1990 r. przekazał insygnia władzy prezydenckiej II RP prezydentowi RP Lechowi Wałęsie.
Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Miał 91 lat.