Radio Białystok | Wiadomości | 14. rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody w Białymstoku i Łomży [zdjęcia]
Przedstawiciele władz i służb mundurowych w Białymstoku i Łomży wspominali tych, którzy w 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
Obchody w Białymstoku
Złożeniem kwiatów przedstawiciele lokalnych władz i różnych środowisk uczcili rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy kościele św. Rocha.
10 kwietnia 2024 r. mija 14 lat od katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Wspominamy wszystkich, ale w sposób szczególny tych, którzy byli związani z naszym regionem - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
10 kwietnia 2010 r. zginęli m.in.: wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i stewardesa Justyna Moniuszko.
Trudno uwierzyć, że minęło już 14 lat, ale mimo upływu czasu musimy pamiętać, bo znaliśmy wiele osób, które tak nagle wtedy odeszły - podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Starosta białostocki Jan Perkowski również mówił o tym, że pamięć to nasz obowiązek. - Musimy przypominać o ich życiu, o ich dokonaniach, ale też wielu z nas oczekuje, że dowiemy się w końcu, co się wydarzyło - zaznaczył.
Potrójne uroczystości w Łomży
84. rocznicę zbrodni katyńskiej, taką samą drugiej deportacji mieszkańców na Syberię i 14. katastrofy smoleńskiej obchodzono w środę (10.04) w Łomży. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w Dolinie Pamięci przy ul. Katyńskiej przed pomnikami kolejnych wywózek i w miejscu, gdzie wzniesiono obelisk upamiętniający katastrofę polskiego samolotu, w której zginęło 96 osób lecących na 70. wówczas rocznicę zbrodni w Katyniu.
W wojskowej oprawie - z apelem pamięci i salwą honorową - uczczono pamięć wszystkich Polaków, którzy wówczas narażali i poświęcali dla ojczyzny swoje życie.
O godz. 8:41 rozległy się w całym mieście syreny, a następnie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została msza w intencji ofiar tych wydarzeń.
Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przed tablicą umieszczoną w rejonie historycznego dworca kolejowego, skąd mieszkańcy ziemi łomżyńskiej wywożeni byli na Wschód w kolejnych deportacjach po wkroczeniu wojsk sowieckich.