Radio Białystok | Wiadomości | „Człowiek twórcą historii” - w Białymstoku rozpoczął się Zjazd Historyków Polskich
W Białymstoku rozpoczął się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który przyciągnął kilkaset uczestników z całego kraju i zagranicy. Tegoroczne hasło zjazdu - „Człowiek twórcą historii” - podkreśla rolę jednostki w kształtowaniu dziejów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To dla osób pasjonujących się przeszłością bardzo ważne wydarzenie.
Jednym z głównych punktów programu był wykład inauguracyjny wygłoszony przez wybitnego historyka i nauczyciela akademickiego z Uniwersytetu w Aberdeen, prof. Roberta Frosta.
Historia jest dla mnie bardzo ważna, szczególnie w okresie wojny na Ukrainie. Trzeba historykom powiedzieć prawdę o historii - mówił prof. Robert Frost
Uczestnicy zjazdu mają okazję wziąć udział w licznych sympozjach i dyskusjach, które obejmują szeroki zakres tematów – od średniowiecza po czasy współczesne.
Organizatorzy zjazdu, w tym Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Uniwersytet w Białymstoku, zadbali o bogaty program, który ma na celu nie tylko upowszechnianie wiedzy historycznej, ale także kształtowanie świadomości i tożsamości młodych Polaków.
W ramach wydarzenia można również zwiedzać wystawę „Powstali 1863-64”, prezentowaną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Prof. Robert Ian Frost, wybitny szkocki badacz zajmujący się historią Europy wschodniej i północnej, otrzymał w poniedziałek (16.09) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To dwudziesty trzeci tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.
Panel pt. "Historia kobiet XIX i XX w. Stan badań, perspektywy, upowszechnianie, popularyzacja" jest wydarzeniem poprzedzającym rozpoczęcie obrad XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.
Ponad pół miliona archiwaliów zasili zbiory archiwów państwowych. W Mińsku i we Lwowie pozyskali je historycy związani z Uniwersytetem w Białymstoku. W poniedziałek (28.09) odbyło się przekazanie dokumentów, co też poprzedziło rozpoczynający się w środę (29.09) V Międzynarodowy Kongres Naukowy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej".