Radio Białystok | Wiadomości | Pół miliona zdigitalizowanych poloników z Mińska i Lwowa przekazali historycy UwB do Archiwum Państwowego
Ponad pół miliona archiwaliów zasili zbiory archiwów państwowych. W Mińsku i we Lwowie pozyskali je historycy związani z Uniwersytetem w Białymstoku. W poniedziałek (28.09) odbyło się przekazanie dokumentów, co też poprzedziło rozpoczynający się w środę (29.09) V Międzynarodowy Kongres Naukowy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej".
Ponad 435 tys. skanów archiwaliów – poloników z Państwowego Archiwum we Lwowie z zespołu "księgi miejskie przemyskie" trafi do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, a część z około 77 tys. stron ksiąg ziemskich podlaskich z Archiwum Państwowego w Mińsku pozostanie w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Białymstoku. "W zdecydowanej większości z tych dokumentów korzystać będą historycy, ale nie tylko" - mówi prezes Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy dr Wojciech Walczak z Uniwersytetu w Białymstoku: "bardzo dużo ludzi zajmuje się badaniami genealogicznymi, także to są również te materiały, które posłużą tym poszukiwaniom".
Jak mówią historycy z UwB: "w wyniku II wojny światowej zniszczonych zostało ok. 60-70 % archiwaliów znajdujących na terenie Warszawy. Tym ważniejsza jest możliwość odczytywania i analizowania historii Rzeczypospolitej w oparciu o ocalałe dokumenty, które znalazły się poza granicami kraju (m.in. Białoruś, Ukraina, Litwa, Szwecja, Łotwa). W wielu krajach przechowywane są polskie dokumenty i należy przeprowadzić intensywne działania by je digitalizować i udostępniać".
Jak podkreśla naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk: "każda taka inicjatywa, jak ta ze strony UwB, czyli pozyskanie i przekazanie dokumentów powoduje, że dostęp do nich jest łatwiejszy".
Przy okazji przekazania dokumentów podpisano też list intencyjny o współpracy przy organizacji 21. Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, który za trzy lata odbędzie się w Białymstoku.
A już jutro rozpocznie się V Międzynarodowy Kongres Naukowy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej".