Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Robert Frost doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Prof. Robert Frost doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

16.09.2024, 16:08, akt. 16:34

Prof. Robert Ian Frost, wybitny szkocki badacz zajmujący się historią Europy wschodniej i północnej, otrzymał w poniedziałek (16.09) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To dwudziesty trzeci tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.

Robert Frost, fot. Marcin Gliński
Robert Frost, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z prof. Cezarym Kuklo o XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich rozmawia Wojciech Kujałowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość odbyła się w ramach XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich

Uroczystość odbyła się w ramach XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, który we wtorek oficjalnie zainaugurowany zostanie na Uniwersytecie w Białymstoku.

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczelni, naukowcy z całego kraju, a także rodzina profesora Frosta.

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Robertowi Frostowi to wyróżnienie - jak napisał w uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie Senat UwB - "za oryginalne studia nad dziejami Rzeczpospolitej i Obojga Narodów, które stanowią nowatorską próbę zrozumienia dziedzictwa unii polsko-litewskiej, wspólnej historii Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców".

Historyk prof. Cezary Kuklo w laudacji podkreślał, że prof. Frost jest jednym z najwybitniejszych historyków brytyjskich, który zajął się sprawami historii Polski. Mówił, że dzięki swojemu ówczesnemu opiekunowi zajął się historią Polski, która w Wielkiej Brytanii było słabo rozpoznanym zagadnieniem. Kuklo powiedział, że pracę doktorską Frost napisał pod okiem swojego opiekuna naukowego Normana Davisa.

Cezary Kuklo podkreślił, że wśród największych zasług prof. Frosta jest wydane w 2015 roku obszerne dzieło, które zostało następnie przetłumaczone na język polski, "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej". "To pierwsza z trzech części - końcową datą będzie 1815 rok - nowego, innego niż do tej pory spojrzenia na rolę dziejową Europy środkowej, którą stanowiło państwo polsko-litewskie połączone unią od 1385 roku" - powiedział historyk.

Zaznaczył, że novum tej publikacji polega na odrzuceniu dotychczasowego spojrzenia w rodzimych badaniach patrzenia na Rzeczpospolitą przez pryzmat jej XVIII-wiecznych rozbiorów i upadków. "Profesorowi Robertowi Frostowi zawdzięczamy odmienne i zarazem nowe spojrzenie - w moim przekonaniu bardziej zgodne z rzeczywistością - na wielonarodowe i wielowyznaniowe państwo polsko-litewskie, budowane - co mocno akcentuje autor - zarówno oddolnie jak i odgórnie, zawsze jednak na drodze najtrudniejszych negocjacji, nigdy zaś poprzez wojnę" - powiedział Kuklo. Zauważył, że Frost w swoich badaniach podkreśla też rolę Litwy w zbliżeniu obu państw.


Cezary Kuklo: "Frost jest badaczem nietuzinkowym"

Cezary Kuklo zaznaczył, że Frost jest badaczem nietuzinkowym, który szuka własnych rozwiązań, opartych na dokładnej analizie źródłowej.


Cały dorobek prof. Frosta oparty na wyjątkowo sumiennych studiach źródeł różnorodnej proweniencji, wydobytych z archiwum całej Europy i poddanych surowemu rygoryzmowi naukowemu zbliża i zespala, a nie dzieli - podkreślam - historie narodowe i mieszkańców dawnej Rzeczpospolitej szlacheckiej - mówił w laudacji historyk.


"Miałem dość dostarczania mebli" - mówił o początkach swojej kariery badacza prof. Frost. Powiedział, że jego rodzina miała firmę meblarską, w której pracował i chciał coś zmienić. Dodał, że znalazł ogłoszenie na miejscowym uniwersytecie o szukanie chętnych na wymianę z Uniwersytetem Jagiellońskim. "Nie wiedziałem nic o Polsce ani Polakach. Chociaż - jak każdy Szkot - wiedziałem, kim był Jan Tomaszewski, bramkarz, który wyeliminował Anglię z mistrzostw świata w 1974 roku" - mówił prof. Frost. Dodał, że chcąc się dostać na wymianę potrzebował referencji, to ówczesny jego opiekun naukowy zachęcił, by zajął się historią nowożytną.

Prof. Robert I. Frost - jak informuje UwB - to pochodzący ze Szkocji wybitny historyk i nauczyciel akademicki. Jest profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen. Naukowo zajmuje się historią wschodniej i północnej Europy od XIV do XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski i Litwy. Jest autorem m.in. "Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej". Prof. Frost jest członkiem British Academy i Royal Historical Society, a także laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody "Pro historia Polonorum" oraz Nagrody im. Benedykta Polaka.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkuset naukowców weźmie udział w Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Białymstoku

12.09.2024, 17:06

Pod hasłem "Człowiek twórcą historii" odbędzie się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, w dniach 17-20 września, w Białymstoku - poinformowali w czwartek (12.09) organizatorzy. Przygotowano ponad 165 referatów historyków z Polski i z zagranicy, w programie znalazły się też propozycje dla mieszkańców.


Unia Polsko-Litewska

4.10.2023, 09:58

W programie o Unii Polsko-Litewskiej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok