Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka w Białymstoku

Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

17.09.2024, 09:02, akt. 16:16

We wtorek (17.09) w całym kraju obchodzimy 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Tego dnia przypada również Światowy Dzień Sybiraka.

Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Z profesorem Wojciechem Śleszyńskim rozmawia Ryszard Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Białymstoku oddano hołd poległym i pomordowanym w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sybiracy, mieszkańcy Białegostoku, służby, parlamentarzyści i lokalne władze oddali hołd poległym i pomordowanym w 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. 

W uroczystościach przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wzięli udział świadkowie wywózek w głąb Rosji, którzy z poruszeniem wspominają te dramatyczne chwile. 




Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał istotę przypadającej dziś rocznicy w historii Polski. 


Wrzesień to w Polsce czas bolesnych rocznic, przypominamy wtedy najtragiczniejsze wydarzenia z naszej dwudziestowiecznej historii. Dziś, 17 września, upamiętniamy ofiary okrutnego sowieckiego najeźdźcy. Pamiętajmy o czterech wielkich deportacjach, podczas których wywieziono na Sybir i do Kazachstanu setki tysięcy Polaków. Przywołajmy też ofiary zbrodni katyńskiej. To jasne, że celem Sowietów było zniszczenie polskości tych ziem i polskiej elity. Pamięci wszystkich ofiar Sybiru poświęcone jest muzeum, na którego terenie się znajdujemy. To miejsce jest dla nas, białostoczan, wielkim zobowiązaniem pamięci. Przyjęliśmy na siebie obowiązek pamiętania o wszystkich, którzy byli ofiarami sowieckiej polityki. Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli w stepach Kazachstanu czy śniegach Sybiru, ale też o tych, którym udało się ocaleć, by nieść świadectwo losów setek tysięcy Polaków - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. 




Nad ranem 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła do Polski. W ten sposób Sowieci zrealizowali ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. We wtorek (17.09) obchodzony jest też Światowy Dzień Sybiraka.




Historycy szacują, że w latach 1939-1941 Sowieci mogli wywieźć w głąb Rosji z terenów woj. podlaskiego ponad 100 tys. mieszkańców. W sumie z całej Polski wywieziono przeszło 300 tys. Polaków. Wielu z nich nigdy nie wróciło już do ojczyzny. 


Historyczny mapping na fasadzie Muzeum Pamięci Sybiru

O 21:00 na fasadzie Muzeum Pamięci Sybiru od strony ul. Polskiej będzie można oglądać specjalny mapping poświęcony 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

Aby uczcić ofiary sowieckiej agresji na Polskę w całym województwie w różnych godzinach zawyły też syreny alarmowe.


| red: at, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz Białegostoku uczcili Światowy Dzień Sybiraka

17.09.2023, 15:40

17 września to nie tylko rocznica sowieckiej agresji na Polskę, ale także Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Białymstoku sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz, przed Pomnikiem Matki Sybiraczki oddali hołd poległym i deportowanym na nieludzką ziemię.


84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka

17.09.2023, 08:13

Choć różne wydarzenia były już w Białymstoku w poprzednich dniach, to na niedzielę (17.09) zaplanowano główne uroczystości w 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.


Akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

16.09.2023, 07:12

W Augustowie, Berżnikach, Gibach i Perlejewie oraz kilkunastu innych miejscach pamięci narodowej w całej Polsce został oddany hołd ofiarom sowieckiej agresji z 1939 roku.





ZNAJDŹ NAS





Pomoc dla powodzian








Powódź na południu Polski, źródło fot.: Radio Opole, Radio Wrocław
POWÓDŹ
16.09.2024, 16:03, akt. 17.09.2024, 16:47

Pomoc dla powodzian [lista miejsc w Podlaskiem]








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok