Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka w Białymstoku
We wtorek (17.09) w całym kraju obchodzimy 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Tego dnia przypada również Światowy Dzień Sybiraka.
Sybiracy, mieszkańcy Białegostoku, służby, parlamentarzyści i lokalne władze oddali hołd poległym i pomordowanym w 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.
W uroczystościach przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wzięli udział świadkowie wywózek w głąb Rosji, którzy z poruszeniem wspominają te dramatyczne chwile.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał istotę przypadającej dziś rocznicy w historii Polski.
Wrzesień to w Polsce czas bolesnych rocznic, przypominamy wtedy najtragiczniejsze wydarzenia z naszej dwudziestowiecznej historii. Dziś, 17 września, upamiętniamy ofiary okrutnego sowieckiego najeźdźcy. Pamiętajmy o czterech wielkich deportacjach, podczas których wywieziono na Sybir i do Kazachstanu setki tysięcy Polaków. Przywołajmy też ofiary zbrodni katyńskiej. To jasne, że celem Sowietów było zniszczenie polskości tych ziem i polskiej elity. Pamięci wszystkich ofiar Sybiru poświęcone jest muzeum, na którego terenie się znajdujemy. To miejsce jest dla nas, białostoczan, wielkim zobowiązaniem pamięci. Przyjęliśmy na siebie obowiązek pamiętania o wszystkich, którzy byli ofiarami sowieckiej polityki. Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli w stepach Kazachstanu czy śniegach Sybiru, ale też o tych, którym udało się ocaleć, by nieść świadectwo losów setek tysięcy Polaków - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
Nad ranem 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła do Polski. W ten sposób Sowieci zrealizowali ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. We wtorek (17.09) obchodzony jest też Światowy Dzień Sybiraka.
Historycy szacują, że w latach 1939-1941 Sowieci mogli wywieźć w głąb Rosji z terenów woj. podlaskiego ponad 100 tys. mieszkańców. W sumie z całej Polski wywieziono przeszło 300 tys. Polaków. Wielu z nich nigdy nie wróciło już do ojczyzny.
Historyczny mapping na fasadzie Muzeum Pamięci Sybiru
O 21:00 na fasadzie Muzeum Pamięci Sybiru od strony ul. Polskiej będzie można oglądać specjalny mapping poświęcony 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.
Aby uczcić ofiary sowieckiej agresji na Polskę w całym województwie w różnych godzinach zawyły też syreny alarmowe.