Radio Białystok | Wiadomości | Sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz Białegostoku uczcili Światowy Dzień Sybiraka
17 września to nie tylko rocznica sowieckiej agresji na Polskę, ale także Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Białymstoku sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz, przed Pomnikiem Matki Sybiraczki oddali hołd poległym i deportowanym na nieludzką ziemię.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówiła w przemówieniu prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Jolanta Hryniewicka, dla sybiraków i ich potomków, Syberia, Kazachstan, to nie są tylko miejsca na mapie, ale są to symbole niewyobrażalnych cierpień i traumy. Przywołując słowa autora Archipelagu Gułag powiedziała - Syberia - kto tam nie był, nie uwierzy. Kto był - nie zapomni.
Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz przypomniał, że dziś ważne jest, by pamięć o tamtych wydarzeniach była pamięcią żywą. - Dbajmy o ducha polskości, o to, żebyśmy byli sobie braćmi, Polak Polakowi - mówił Zbigniew Nikitorowicz.
Białostockie obchody Dnia Sybiraka, to także kilka innych wydarzeń. Miedzy innymi Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku przygotowało spektakl "Sztambuch syberyjski - impresje", który można obejrzeć w niedzielę (17.09) o 19:00, a po nim instalację świetlno-dźwiękową "Droga donikąd" (o 20:30) i mapping (o 21:00).
Choć różne wydarzenia były już w Białymstoku w poprzednich dniach, to na niedzielę (17.09) zaplanowano główne uroczystości w 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz wystąpił w piątek (15.09) do radnych i władz Białegostoku z apelem o przyjęcie specjalnego programu wsparcia dla Sybiraków.
To będzie widowisko inspirowane pamiętnikami sybiraków i poświęcone tragicznym losom dzieci poddawanych totalitarnej przemocy. Zapisana między wersami ogromna tęsknota za domem, za ojczyzną, za pokojem, za normalnym życiem wciąż wzbudzają niebywałe emocje.