Radio Białystok | Wiadomości | 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka
Choć różne wydarzenia były już w Białymstoku w poprzednich dniach, to na niedzielę (17.09) zaplanowano główne uroczystości w 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.
17 września to także Światowy Dzień Sybiraka. Dlatego też główna część obchodów rozpoczęła się w południe przy pomniku poświęconym Bohaterskim Matkom Sybiraczkom przy Muzeum Pamięci Sybiru. Wtedy też włączone zostały syreny alarmowe.
Wcześniej przedstawiciele władz i różnych środowisk złożyli kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego (o 11:30) i pod pomnikiem upamiętniającym ofiary sowieckich deportacji przy ul. R. Traugutta (o 11:45).
Zaplanowano też nabożeństwa: o 7:30 w Katedrze Prawosławnej pw. Św. Mikołaja (przy ul. Lipowej 15), o 10:00 w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przy ul. Dolistowskiej 17) i o 10:30 w kościele pw. Ducha Święto (przy ul. Sybiraków 2).
Na niedzielę (17.09) w związku z 84. rocznicą sowieckiej napaści na Polskę i z okazji Dnia Sybiraka, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku przygotowało m.in. spektakl "Sztambuch syberyjski - impresje" (o 19:00), instalację świetlno-dźwiękową "Droga donikąd" (o 20:30) i mapping (o 21:00).
O konsekwencjach, jakie ponoszą dzieci za decyzje dorosłych, jak to wpływa na ich los, opowiada widowisko "Sztambuch syberyjski - impresje", które z okazji Światowego Dnia Sybiraka, w sobotę i w niedzielę (16-17.09) będzie pokazane na plenerowej scenie przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W Augustowie, Berżnikach, Gibach i Perlejewie oraz kilkunastu innych miejscach pamięci narodowej w całej Polsce został oddany hołd ofiarom sowieckiej agresji z 1939 roku.
- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.