Radio Białystok | Wiadomości | Inżynierowie z politechniki dali drugie życie pojazdowi pancernemu sprzed ponad 80 lat

Inżynierowie z politechniki dali drugie życie pojazdowi pancernemu sprzed ponad 80 lat

4.09.2024, 15:49, akt. 15:56

Inżynierowie z Politechniki Białostocka przywrócili oryginalny wygląd, teraz pracują nad uruchomieniem samochodu pancernego, który trafił do Muzeum Wojska. To jeden z kilku egzemplarzy na świecie tego pojazdu.

Silnik samochodu pancernego FAI-M, 04.09.2024, fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
Silnik samochodu pancernego FAI-M, 04.09.2024, fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

To najnowsza zdobycz białostockich muzealników i jednocześnie nowe wyzwanie dla specjalistów z największej uczelni technicznej w regionie.


Silnik wykopany z ziemi


W listopadzie ubiegłego roku przywrócili oni oryginalny wygląd jednego z kilku zachowanych na świecie samochodów pancernych FAI-M. Pojazd można oglądać w hali Parku Militarnego Muzeum Wojska przy ulicy Węglowej w Białymstoku.

Teraz grupa studentów - pasjonatów militariów bada konstrukcję oryginalnego sowieckiego silnika z lat 30., który przypadkowo wykopał na swojej posesji mieszkaniec przygranicznej wsi koło Bobrownik. Sprawdzają, czy uda się go uratować, a nawet uruchomić i zamontować w pojeździe.


Jeden z kilku na świecie


Jeden z kilku zachowanych na świecie samochodów pancernych FAI-M trafił do naszego regionu wraz z okupacją sowiecką po 17 września 1939 roku. Został zniszczony w 1941 roku podczas walk sowiecko-niemieckich w okolicach mostów na Narwi i zholowano go na teren gospodarstwa Józefa Roguckiego. Na miejscu, w Pawłach Kolonii, podzielili się nim okoliczni gospodarze.

Zdemontowany kadłub Józef Rogucki wkopał w ziemię i służył mu jako piwniczka na ziemniaki, a wieżyczka pełniła rolę poidła dla bydła u sąsiadów. Te zabytkowe części przetrwały w gospodarstwach do lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie zdekompletowany samochód pancerny odkryli pracownicy białostockiego Muzeum Wojska.

W końcu udało się go odrestaurować. Eksperci pracują teraz nad silnikiem, a Muzeum Wojska liczy na to, że uda się zdobyć oryginalne podwozie.

Na świecie jest tylko kilka zachowanych samochodów pancernych typu FAI.

źródło: opr. Iza Serafin | red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Unikatową XVIII-wieczną rycinę można zobaczyć w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

10.08.2024, 09:30

XVIII-wieczną rycinę przedstawiającą widok na ogród przy Pałacu Branickich będzie można w sobotę i w niedzielę (10-11.08) zobaczyć w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. To jedyna okazja przed pracami konserwatorskimi zabytku.


Suwałki wzbogaciły się o nowy zabytek - to dobrze znana mieszkańcom kamienica w centrum miasta

29.05.2024, 07:20

Chodzi o kamienicę przy ulicy Kościuszki 63 wraz z dwiema oficynami. Obiekt został już oficjalnie wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Budynek doceniono przede wszystkim ze względu na wartości artystyczne, naukowe oraz historyczne.


Specjaliści z Politechniki Białostockiej i Wojskowej Akademii Technicznej będą razem badać supraskie katakumby

18.12.2023, 16:30

Chodzi o większą ochronę cennych zabytków architektonicznych Supraśla. Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną o współpracy ws. badania supraskich katakumb.





ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok