Radio Białystok | Wiadomości | Unikatową XVIII-wieczną rycinę można zobaczyć w Muzeum Podlaskim w Białymstoku
XVIII-wieczną rycinę przedstawiającą widok na ogród przy Pałacu Branickich będzie można w sobotę i w niedzielę (10-11.08) zobaczyć w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. To jedyna okazja przed pracami konserwatorskimi zabytku.
Pamiątki związane z rodem Branickich ma w swoich zbiorach Muzeum Podlaskie w Białymstoku. XVIII-wieczna rycina jest najnowszym nabytkiem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - trafiła do zbiorów instytucji kilka tygodni temu. Jest unikatowa, to jeden z trzech egzemplarzy, o których wiadomo, pozostałe dwa są w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Rycina jest wyjątkowym zabytkiem - przedstawia Ogród Branickich z czasów jego największej świetności
Rycina autorstwa Michaela Heinricha Rentza przedstawiająca widok na salon parterów Ogrodu Branickich od strony kanału, datowana jest na lata 1746-1750. Rycina jest jednym z najważniejszych źródeł ikonograficznych dotyczących Pałacu Branickich w Białymstoku.
Ukazuje ona rezydencję i salon ogrodu górnego w okresie największej świetności. W połowie XVIII w. Hetman Jan Klemens Branicki zlecił przeprojektowanie założenia i przystępował do szeregu prac remontowo-budowlanych. Utrwalony więc został obraz, który niedługo miał się zmienić - podkreśla muzeum.
Na rycinie można zobaczyć rzeźby i fontannę, których obecnie już nie ma
Na pierwszym planie ryciny jest zejście z ogrodu na kanał, w dalszej części widać sam ogród z rzeźbami, Pawilon Pod Orłem, a perspektywę zamyka bryła pałacu. Jak podaje muzeum, rycina pokazuje też elementy, których dzisiaj nie ma, to m.in. rzeźby dwóch gladiatorów czy fontanna z rzeźbą jelenia atakowanego przez psa, która została zlikwidowana w związku z budową mostu nad kanałem.
Zabytek można obejrzeć w głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Rycinę w sobotę i w niedzielę (10-11.08) w godz. 10:00-18:00 można oglądać w głównej siedzibie muzeum - Ratuszu - w ramach akcji zabytek miesiąca. Po tej prezentacji rycina ma być poddana konserwacji - mówi Jakub Rajecki z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Stan ryciny jest "poprawny", ale ma pewne ubytki. Muzeum nie wyklucza, że po konserwacji rycinę znowu będą mogli oglądać zwiedzający.
Unikatowa rycina została zakupiona na aukcji.