Radio Białystok | Wiadomości | Rolnik musi wybrać: dopłaty lub płatność dla małych gospodarstw
Dopłaty bezpośrednie czy płatność dla małych gospodarstw - rolnicy mają czas na wybór formy dotacji za ten rok tylko do 2 września. Do tego samego czasu mogą zdecydować o zgłoszeniu wyłączenia z produkcji części areału, za co również otrzymają dopłaty.
Warunkiem skorzystania z każdej z tych możliwości jest wcześniejsze złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie - teraz można tylko zmienić jego zapisy.
O płatność do małych gospodarstw mogą starać się właściciele takich do 5 hektarów powierzchni. Suma, jaką dostaną, zależy właśnie od wielkości - do hektara jest to 225 euro, czyli maksymalna płatność to pięciokrotność tej kwoty (1125 euro).
Poza tym rolnik nie traci prawa do dopłat obszarowych, takich jak za gospodarowanie w niekorzystnych warunkach, ekologicznej czy zalesieniowej.
Natomiast płatność za grunty wyłączone z produkcji rolnej wprowadzona jest po raz pierwszy. Przysługuje ona do ugorowanego obszaru czterech procent gruntów rolnych gospodarstwa, a wyłączenie produkcji obejmuje także koszenie wypas zwierząt do końca lipca.
Ponadto nie mogą to być grunty zgłoszone już w innych programach takich jak rolnictwo zrównoważone czy ekologiczne. Szacunkowa średnia wartość tych dopłat to nieco ponad 126 euro do hektara.
Na razie o wiele większym zainteresowaniem cieszy się płatność do małych gospodarstw, chociaż w województwie podlaskim zdecydowało się na nią tylko kilkuset rolników.
Kilkanaście uwag wpłynęło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku w ostatnim tygodniu konsultacji w sprawie projektu ochrony Bagna Wizna.
Susza, rosnące ceny produkcji i konkurencja z ukraińskim rolnictwem. To główne problemy, jakie zgłaszali podlascy rolnicy na spotkaniu z ministrem rolnictwa w Białymstoku.
Grupa rolników wylała dwie bańki mleka i rozrzuciła obornik pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku. Rolnicy ci nie zgadzają się z - ich zdaniem - niekorzystnymi decyzjami dla polskich producentów.