Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przejedzie Peleton Pamięci
To wydarzenie, które ma upamiętnić represjonowanych w czasie sowieckiej okupacji. Do udziału w ósmej edycji Peletonu Pamięci zachęcali podczas konferencji prasowej w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru profesor Wojciech Śleszyński. Peleton wyruszy w niedzielę (25.08) spod Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.
Trasa przejazdu będzie liczyła 8 km.
Uczestników będzie 150, trasa będzie liczyła 8 km. W kilku miejscach uczestnicy będą się zatrzymywać, żeby można było pomówić o wojennych losach białostoczan. Myślę, że jest to wspaniała lekcja historii - podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Data wydarzenia nie jest przypadkowa - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński.
To symboliczna data - podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, czasami znanego jako pakt Hitler-Stalin. Jest wyjątkową datą, od której tak naprawdę rozpoczyna się tragedia II wojny światowej - podkreśla Wojciech Śleszyński.
Peleton Pamięci rozpocznie się w Białymstoku w niedzielę o 17:00.
Będzie można m.in. dowiedzieć się, jakie represje stosowali Sowieci wobec różnych grup narodowościowych. 25 sierpnia o godzinie 17:00 spod Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku już po raz 8 wyruszy Peleton Pamięci.
Na rowerach, rolkach i hulajnogach - około 200 osób uczciło w sobotę po południu (26.08) w Białymstoku ofiary sowieckich represji, biorąc udział w Peletonie Pamięci. Imprezę po raz szósty zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru, aby w aktywny i atrakcyjny sposób opowiadać o historii, oraz popularyzować ją.
Spacer historyczny w poniedziałek (21.08) w Rydze, w środę (23.08) przejazd rowerowy i wystawa w Wilnie - to nowe elementy tegorocznego Peletonu Pamięci, który organizuje Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Peleton upamiętnia ofiary sowieckich represji w Polsce, ale też innych krajach.