Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 200 osób uczciło ofiary sowieckich represji - ulicami Białegostoku przejechał Peleton Pamięci

Blisko 200 osób uczciło ofiary sowieckich represji - ulicami Białegostoku przejechał Peleton Pamięci

autor: Sylwia Krassowska

26.08.2023, 18:04, akt. 19:21

Na rowerach, rolkach i hulajnogach - około 200 osób uczciło w sobotę po południu (26.08) w Białymstoku ofiary sowieckich represji, biorąc udział w Peletonie Pamięci. Imprezę po raz szósty zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru, aby w aktywny i atrakcyjny sposób opowiadać o historii, oraz popularyzować ją.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Blisko 200 osób uczciło ofiary sowieckich represji - ulicami Białegostoku przejechał Peleton Pamięci - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Peleton odbywa się co roku w sierpniu w nawiązaniu do daty 23 sierpnia 1939 r., kiedy Niemcy i Rosja podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow - tzw. pakt o nieagresji, w którym podzielono także kraje Europy Środkowo-Wschodniej na strefy wpływów obu okupantów.


Chcemy upamiętnić to, co się wydarzyło 80 lat temu i edukować dzisiejsze społeczeństwo w sposób nowoczesny - poprzez sport, ale także aspekty edukacyjne. Szczególnie w tej chwili, kiedy mamy wojnę w Ukrainie, my w tej części Europy musimy mówić jednym głosem - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.


Co roku trasa peletonu w Białymstoku jest inna, aby pokazywać kolejne ważne dla historii miejsca. W tym roku na trasie przejazdu był obecny m.in. Teatr Dramatyczny, czyli przedwojenny Dom Ludowy. Jak zaznacza Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru - to jedno z kluczowych miejsc sowieckiej okupacji w mieście, bo przeprowadzono w nim sfałszowane referendum o przyłączeniu tych ziem do ZSRR. "Tak postępowali sowieci, tak samo postępują dzisiaj Rosjanie. To samo się dzieje dzisiaj w Chersoniu w Ukrainie. To nie jest nic nowego" - podkreślił.

Inne miejsce, które poznali uczestnicy peletonu, to willa przy ul. Akademickiej - rezydencja ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego, którego zesłańcze losy nie są znane. Przy VI LO omawiano sowiecką szkołę, a na rogu ulic Poleskiej i Nowogródzkiej omawiano losy jednego z zamordowanych w zbrodni katyńskiej, a przy ul. Fabrycznej poznawano historię jednej z deportowanych stamtąd rodzin.


To jest obowiązkowa lekcja historii dla każdego białostoczanina, dla każdej białostoczanki. Często, przechodząc obok tych miejsc, które mają za sobą przebogatą historię, nawet nie jesteśmy świadomi tego, jak ważne rzeczy się tutaj działy. Nie zawsze dotyczy to wielkiej polityki czy wielkiej historii - czasami są to losy zwykłych ludzi, takich jak my, więc tym bardziej warto poznawać lokalną historię - podkreślił Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.


Peleton Pamięci stał się również imprezą międzynarodową, bo do przedsięwzięcia włączyły się współpracujące z Muzeum Pamięci Sybiru muzea z Litwy i Łotwy. Na początku ich przedstawiciele przyjeżdżali na peleton do Białegostoku, a w tym roku imprezy w ramach peletonu odbyły się w Rydze i Wilnie. Za rok wydarzenie ma się także odbyć w Kiszyniowie w Mołdawii.


źródło: PAP | red: pp, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Peleton organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w tym roku też w Rydze i Wilnie

21.08.2023, 11:34

Spacer historyczny w poniedziałek (21.08) w Rydze, w środę (23.08) przejazd rowerowy i wystawa w Wilnie - to nowe elementy tegorocznego Peletonu Pamięci, który organizuje Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Peleton upamiętnia ofiary sowieckich represji w Polsce, ale też innych krajach.


Światła pamięci ku czci ofiar powstania w białostockim getcie

21.08.2023, 08:09

Światła pamięci ku czci ofiar akcji likwidacyjnej białostockiego getta zapłonęły w niedzielny wieczór (20.08) na torach kolejowych w pobliżu dawnego Dworca Poleskiego, z którego do obozów koncentracyjnych odjeżdżały niemieckie transporty Żydów.


Album z podróży Bronisława Piłsudskiego eksponatem miesiąca w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

23.07.2023, 10:42

Bardzo cenny eksponat można obejrzeć w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To album z podróży Bronisława Piłsudskiego, brata Józefa.


95. rocznica powstania Związku Sybiraków

21.06.2023, 15:47

Od samego początku działali, by pomagać sobie nawzajem i zachowywać pamięć o nieludzkiej ziemi. Mija 95 lat od chwili założenia pierwszego Związku Sybiraków, który w czasach Polski Ludowej nie mógł jawnie funkcjonować.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok