Radio Białystok | Wiadomości | Peleton organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w tym roku też w Rydze i Wilnie

Peleton organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w tym roku też w Rydze i Wilnie

21.08.2023, 11:34, akt. 13:01

Spacer historyczny w poniedziałek (21.08) w Rydze, w środę (23.08) przejazd rowerowy i wystawa w Wilnie - to nowe elementy tegorocznego Peletonu Pamięci, który organizuje Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Peleton upamiętnia ofiary sowieckich represji w Polsce, ale też innych krajach.

Peleton Pamięci, fot. Sylwia Krassowska
Peleton Pamięci, fot. Sylwia Krassowska

Główny rowerowy przejazd w Białymstoku odbędzie się 26 sierpnia. Weźmie w nim udział ok. 200 osób - poinformował dr Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.

Od kilku lat muzeum przybliża historię w aktywny, nowoczesny sposób. Uczestnicy rowerowego przejazdu (ok. 6 km) poznają historię, słuchając opowieści o miejscach, w których się zatrzymują.

Peleton jest organizowany w okolicach 23 sierpnia, w kolejne rocznice podpisania w 1939 r. przez Związek Radziecki i Niemcy paktu Ribbentrop-Mołotow, wskutek którego Europa środkowo-wschodnia została podzielona na strefy wpływów, a represje dotknęły obywateli wielu krajów, nie tylko Polski.

Organizatorzy peletonu już w poprzednich latach zwracali uwagę na międzynarodowy charakter sowieckich represji.

W Wilnie w środę odbędzie się rowerowy przejazd oraz będzie pokazana wystawa pokazująca losy różnych narodów dotkniętych sowieckimi represjami. Imprezy w Wilnie współorganizuje Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, które współpracuje z Muzeum Pamięci Sybiru.


Bardzo ważnym założeniem w misji muzeum jest to, że chcemy być miejscem, które upamiętnia losy wszystkich deportowanych, nie tylko białostoczan, ale wszystkich deportowanych z Polski jak i z całej Europy środkowej i wschodniej. Bardzo ważnym wspólnym faktem historycznym, który nas łączy jako mieszkańców Polski z mieszkańcami Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii czy dzisiejszej Mołdawii jest to, że tereny tych wszystkich państw stały się celami sowieckiej aneksji, tego rozwoju terytorialnego, zaborczości państwa sowieckiego, w wyniku ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow - powiedział dr Piotr Popławski.


Dodał, że ze wszystkich tych krajów byli deportowani ludzie i doświadczali represji. - Mamy pewnego rodzaju wspólnotę pamięci i możemy mówić o czymś, co nas łączy, ta trudna historia, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach - podkreślił Piotr Popławski.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Światła pamięci ku czci ofiar powstania w białostockim getcie

21.08.2023, 08:09

Światła pamięci ku czci ofiar akcji likwidacyjnej białostockiego getta zapłonęły w niedzielny wieczór (20.08) na torach kolejowych w pobliżu dawnego Dworca Poleskiego, z którego do obozów koncentracyjnych odjeżdżały niemieckie transporty Żydów.


Białostoczanie upamiętnili ofiary Bitwy Białostockiej z 1920 roku [zdjęcia]

20.08.2023, 11:18

Białostoczanie upamiętnili w niedzielę (20.08) ofiary Bitwy Białostockiej z 1920 roku. Jest ona uznawana za największą bitwę w historii miasta.


Na piątek w Sokołach zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary operacji polskiej NKWD

8.08.2023, 17:46

11 sierpnia minie 86 lat od tzw. Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-38. W najbliższy piątek (11.08) w Sokołach zaplanowano uroczystości upamiętniające zbrodnię na narodzie polskim.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok