Radio Białystok | Wiadomości | Mural w Czeremsze - konflikt wokół interpretacji dzieła

Mural w Czeremsze - konflikt wokół interpretacji dzieła

autor: Ryszard Minko

19.08.2024, 16:27, akt. 18:27

Działacze Konfederacji uważają, że jest to atak na działania służb mundurowych ochraniających granicę - autorzy dzieła, że to artystyczna praca mówiąca o tolerancji i poszanowaniu inności. Chodzi o mural, jaki powstał na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze, na którym umieszczono sceny interpretowane jako obrazy szkalujące działalność służb mundurowych i promocja środowisk LGBT.

Mural na ścianie GOK w Czeremsze, fot. Ryszard Minko
Mural na ścianie GOK w Czeremsze, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Skrajne emocje budzi mural, który powstał na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po tym, jak w internecie pojawiło się wiele kontrowersyjnych opinii dotyczących malowidła, ktoś w miejscu tęczowej kamizelki jednej z postaci domalował czarną swastykę.


Podlaska Konfederacja chce usunięcia kontrowersyjnych treści

Sprawą malowidła aktywnie zajmują się działacze podlaskiej Konfederacji, którzy domagają się usunięcia ich zdaniem kontrowersyjnych treści i zastąpienia ich obrazkami pokazującymi "współpracę i przyjaźń między mieszkańcami i funkcjonariuszami służb mundurowych". 


To, co znajduje się na pozornie neutralnym i kolorowym muralu, to faktycznie obraz nachalnej i obrzydliwej  propagandy uderzającej w mundurowych oraz propagujący środowiska LGBT - mówił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Czeremsze lider podlaskiej Konfederacji Szymon Popławski.


Przedstawicielom ruchów narodowych nie podobają się tęczowe stroje niektórych postaci z muralu, scena niesienia brodatego mężczyzny w lesie oraz parafraza głośnej pracy pod tytułem "Zdejmij  mundur, przeproś matkę" Anny Grzymały.


Mieszkańcy Czeremchy nie widzą problemu

Pytani przez nas mieszkańcy Czeremchy nie rozumieją oburzenia dotyczącego treści malowidła i sami przyznają, że nie widzą na nim żadnych obrażających kogokolwiek treści. Przeciwnie, w ich odbiorze mural przedstawia wizje niezwykłej różnorodności i tolerancji. Pojawiają się jednak głosy, że niepotrzebnie pojawił się tam wątek uchodźców próbujących przedostać się nielegalnie do Polski.

Odpowiedzialna za powstanie muralu, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze Barbara Kuzub-Samosiuk wyjaśnia, że dzieło faktycznie nawiązuje do aktualnych wydarzeń, ale nie przedstawia ich w negatywnym świetle. Tłumaczy, że między innymi w scenie z poszkodowanym w lesie mężczyzną, widać, że w grupie ludzi jest umundurowana postać pomagająca nieść poszkodowanego. Pytana, czy taki mural nie powinien być wolny od symboliki odnoszącej się do aktualnych wydarzeń, wyjaśnia, że zadaniem sztuki jest inspirować do przemyśleń. Stanowczo podkreśla jednak, że dzieło nie miało na celu ataku na kogokolwiek czy jakiekolwiek poglądy.


Wójt żąda wyjaśnień 

Wyjaśnień w sprawie muralu domaga się też wójt gminy Czeremcha Jerzy Wasiluk. W internetowym wpisie zaznaczył, że oczekuje informacji od dyrektor GOK. Nie precyzuje jednak, czego konkretnie mają dotyczyć. W poniedziałek (19.08) wójt nie odbierał telefonu i był niedostępny w urzędzie.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Swastyki na cmentarzu żydowskim w Bielsku Podlaskim - policja szuka sprawców

10.11.2023, 15:00

Policjanci ustalają, kto namalował swastyki na cmentarzu żydowskim w Bielsku Podlaskim.


Policja wyjaśnia, kto zniszczył wielokulturowy mural w Białymstoku

10.06.2019, 18:41

Policja wyjaśnia sprawę i szuka sprawców zniszczenia jednego z białostockich murali promującego wielokulturowość miasta. Mural jest w centrum miasta, powstał w ramach projektu antydyskryminacyjnego.


Białystok miastem pełnym swastyk na murach? Mieszkańcy uważają, że to miejsce tolerancyjne i otwarte na innych

30.01.2019, 15:45

"Białystok miastem pełnym swastyk na murach, gdzie neonaziści od lat się panoszyli" - taką opinię o stolicy woj. podlaskiego mogli po raz kolejny usłyszeć widzowie jednej z największych telewizji informacyjnych w Polsce. Miasto kolejny raz utożsamiono z ruchami neonazistowskimi i rasistowskimi. A wszystko w kontekście trwającego postępowania prokuratury w sprawie białostockich pseudokibiców.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok