Radio Białystok | Wiadomości | Policja wyjaśnia, kto zniszczył wielokulturowy mural w Białymstoku
Policja wyjaśnia sprawę i szuka sprawców zniszczenia jednego z białostockich murali promującego wielokulturowość miasta. Mural jest w centrum miasta, powstał w ramach projektu antydyskryminacyjnego.
Napis "STOP 447" na muralu
Mural "Utkany wielokulturowością" powstał na ścianie jednego z budynków przy al. Piłsudskiego w 2015 roku, w ramach antydyskryminacyjnego programu "Różnorodność - podaj dalej!", prowadzonego przez Stowarzyszenie 9dwunastych. Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami.
Wśród nich jest menora, którą ktoś czarną farbą przekreślił, a obok niego znalazł się napis: "STOP 447"
Amerykańska tzw. ustawa 447 o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy restytucji mienia ofiar Holokaustu.
Zawiadomienie o zniszczeniu muralu straż miejska otrzymała w poniedziałek (10.06) rano - poinformowała rzeczniczka Straży miejskiej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz. Dodała, że sprawa, ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa, została przekazana policji. Szerenos-Pawilcz dodała, że administrator budynku zapewnił o zasłonięciu zniszczonego muralu.
Jak poinformował w poniedziałek Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji, funkcjonariusze byli na miejsce, wykonali czynności. Gawryluk dodał, że będzie analizowany m.in. monitoring. Mówił, że zebrane materiały zostaną przesłane do prokuratury, która będzie sprawdzać czy w tym przypadku doszło do popełnienia przestępstwa czy do zniszczenia mienia.
To już drugie zniszczenie tego muralu
Poprzednio, na początku 2018 roku, na menorze nieznani sprawcy namalowali swastykę. Mural odnowiono podczas wspólnej akcji, która miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.
Wcześniej też, w niedalekim sąsiedztwie, na tej samej ulicy, ktoś zdewastował inny mural, gdzie widnieje cytat ze słów papieża Jana Pawła II: "Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej". Nieznany sprawca na słowie "rasizm" napisał jasną farbą słowo "Żyd", zmieniając sens słów papieża i nadając im wydźwięk rasistowski i antysemicki. Wtedy miasto zdecydowało, że usunie zanieczyszczenia i odnowi mural tak, by sens słów papieża był zachowany.