Radio Białystok | Wiadomości | Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski
To inicjatywa, dzięki której można ocalić od zapomnienia mogiły osób zasłużonych dla kraju. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Jeśli znajdziemy taki grób osoby zasłużonej w pobliżu miejsca, w którym mieszkamy lub odwiedzając bliskich na cmentarzu, warto to zgłosić - zachęca dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak.
Instytut Pamięci Narodowej poszukuje grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Każdy obywatel - każdy, kto znajdzie grób osoby, która spełniałaby te przesłanki ustawowe, może zgłosić się do nas z taką informacją. Wystarczy nam zdjęcie grobu, pinezka, żebyśmy wiedzieli, gdzie ten grób się znajduje - a my w ramach naszych możliwości przygotowujemy kwerendę archiwalną, przygotowujemy biogram - mówi dr Marek Jedynak.
Jeżeli ta osoba spełnia warunki ustawowe, zostaje wpisana do rejestru grobów weteranów prowadzonego przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Dzięki temu możemy jako państwo polskie opiekować się tym grobem, możemy znaleźć środki na jego odnowienie, restaurację czy posprzątanie. I czekamy na sygnały też od niezwykłych obywateli, którzy sami często dbają o te groby. My jesteśmy od tego, żeby wspomóc te społeczne inicjatywy, by pamięć przetrwała - dodaje dr Marek Jedynak.
Wnioski o wpisanie mogiły do rejestru grobów weteranów można składać mailowo. Szczegóły są na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Złożyli hołd weteranowi walk o niepodległość Polski. Mieszkańcy Białegostoku, harcerze i pracownicy białostockiego oddziału IPN wzięli udział w uroczystości poświęcenia odnowionego grobu majora Aleksandra Komara.
To był moment pełen wzruszeń i żywa lekcja historii. W środę (31.07) kilkadziesiąt osób miało okazję przedpremierowo wysłuchać w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok reportaż "Kubuś".
Mszą świętą, uroczystym apelem oraz złożeniem kwiatów i wieńców przy Wzgórzu Krzyży rodziny ofiar, okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele władz uczcili w niedzielę (21.07) w Gibach 79. rocznicę obławy augustowskiej.