Radio Białystok | Wiadomości | Odnowiony grób weterana walk o niepodległość Polski majora Aleksandra Komara został uroczyście poświęcony
Złożyli hołd weteranowi walk o niepodległość Polski. Mieszkańcy Białegostoku, harcerze i pracownicy białostockiego oddziału IPN wzięli udział w uroczystości poświęcenia odnowionego grobu majora Aleksandra Komara.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przez wiele lat grób stał zniszczony i zaniedbany, ale dzięki staraniom lokalnego pasjonata historii znalazł się w rejestrze grobów polskich weteranów.
Na cmentarzu farnym mam grób pradziadka, który służył w 76. Pułku Piechoty w Grodnie. I wracając z tego grobu trafiłem przez przypadek właśnie na grób majora Aleksandra Komara. Ruszyłem z całą akcją, żeby zabezpieczyć ten grób, bo był w stanie tragicznym. Żeby przywrócić pamięć tego człowieka - mówi student historii Jakub Rafałowski.
Major Aleksander Komar to weteran wojny polsko-bolszewickiej.
Major Aleksander Komar był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Służył m.in. w Augustowie, w Suwałkach, w powiatowych komendach uzupełnień. w Białymstoku został pochowany na cmentarzu farnym. W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej przypominamy jego postać, bo to jest najlepszy moment, by przebić się do szerokiego grona odbiorców, pokazując, że na każdym kroku mamy ślady przeszłości. Tej chlubnej przeszłości - mówi dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak.
Major Aleksander Komar w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził kompanią w kresowych oddziałach ochotniczych oraz działał w 81. Pułku Strzelców Grodzieńskich. Za swoją służbę został odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej, Medalem za Wojnę 1918-1921, Medalem Niepodległości.
W ten sposób dzieci i młodzież uczą się patriotyzmu. Sprzątanie grobów żołnierzy na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 listopada zorganizowało Stowarzyszenie Grupa Wschód i Combat Alert 1001 Białystok.
Specjalna tabliczka z napisem "GRÓB WETERANA" zawisła na mogile ks. Pawła Sargiewicza na Cmentarzu Farnym w Białymstoku. To inicjatywa białostockiego oddziału IPN w związku z 80. rocznicą walk o Monte Cassino.
W poniedziałek (22.08) przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyły się obchody 102. rocznicy Bitwy Białostockiej. 22 sierpnia 1920 roku doszło do starcia oddziałów I Pułku Piechoty Legionów z wojskami bolszewickimi.
To powrót do wydarzeń sprzed wieku. Dokładnie sto lat temu - 21 sierpnia 1921 roku - nadano tytułu pierwszemu honorowemu obywatelowi Białegostoku - marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Zamiast słuchać wykładu prowadzonego przez nauczyciela przy tablicy – uczniowie będą mogli zajrzeć do leśnego obozowiska harcerzy, szpitala polowego czy zobaczyć rekonstrukcje walk. Projekt pod nazwą „Misja historia” realizuje znane z organizacji Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”.